Nowy Sad jest miastem położonym w północnej Serbii nad Dunajem. Obecnie należy do autonomicznego okręgu Wojwodina, którego jest stolicą. Serbowie często nazywają Nowy Sad Serbskimi Atenami.

Miasto zostało założone w końcu XVII wieku, a jego powstanie było ściśle związane z budową twierdzy  Petrovaradin. Nazwa ma swój początek w 1748 roku, kiedy to mieszkańcy kupili za 95 tysięcy forinów status wolnego miasta królewskiego. Miasto było dotknięte wieloma kataklizmami, przez co uległo znacznemu zniszczeniu. Po II wojnie światowej Nowy Sad zwiększył swój teren zasypując okoliczne bagna. Jeszcze pod koniec lat 90-tych miasto było nękane bombardowaniami, pod czas których zniszczone zostały wszystkie 3 mosty.

Obecnie Nowy Sad jest drugim ośrodkiem kultury w Serbii, jednakże jeszcze w XIX nosił miano stolicy serbskiej kultury, kiedy zamieszkiwało je wielu pisarzy, poetów oraz prawników.

Co warto zwiedzić w Nowym Sadzie?

Najlon Pijaca

Jest to już niemal legendarny rynek. W każdą niedzielę przeobraża się w bazar wszystkiego. Pierwszych sprzedawców można zobaczyć już o godzinie 6:00, lecz w pełnej krasie można jest ok. 9:00 – 10:00. Można tam dostać niemal wszystko. Znajdziemy tam wiele dziwnych rzeczy z poprzednich dekad, mnóstwo gadżetów oraz używanej odzieży – gratka dla miłośników pchlego targu. Miejscami można zobaczyć nawet całe wieprze kręcące się na rożnie.

Festiwal EXIT

Wiele osób nie usłyszałoby nawet o tym miejscu, gdyby nie jeden z największych w Europie i popularny festiwal muzyczny, którego pierwsza edycja miała miejsce w lipcu 2000 roku. EXIT został założony przez grupę studentów jako wyraz sprzeciwu wobec władzy Slobodana Milosevicia. Festiwal odbywa się na terenie Twierdzy Petrowaradinskiej.

Twierdza Petrovaradin

Znajduje się na prawym brzegu Dunaju, w dzielnicy Petrovaradin. Pierwsze zaczątki twierdzy są związane jeszcze z cywilizacją rzymską i bizantyjską. Powstała tutaj twierdza zwana Cusum wybudowana przez Rzymian. Po przejęciu przez Bizancjum, zmieniono nazwę na Petrikon. W miejscu średniowiecznej twierdzy Austriacy zbudowali jednak swoją, która miała uchronić ich przed Imperium Tureckim, więc obecny wygląd właśnie im należy przypisywać. Twierdza Petrovaradin jest niezwykłym zabytkiem kultury i nosi miano drugiej największej fortecy w Europie. Obecnie jest cieszącym się niezwykłą popularnością obiektem turystycznym z licznymi muzeami, kawiarniami, galeriami i klubami muzycznymi.

Fruska Gora

Jest to pasmo gór w północnej Serbii oraz wschodniej Chorwacji i należy do panońskich gór wyspowych. Ma 78 km długości i 500 km² powierzchni. Najwyższym szczytem jest Crveni Cot (539 m n.p.m.).

Fruska Gora to głównie skały osadowe z częściami skał magmowych. Całe pasmo wyrasta z równin Wielkiej Niziny Węgierskiej i nie jest połączone z innymi górami. Znajduje się tam wiele drobnych potoków, które spływają do Dunaju oraz Sawy. Klimat jest tu kontynentalny i stosunkowo ciepły. W styczniu średnia temperatura wynosi -0,6 C, a w lipcu 21,4 C.

Całe pasmo znane jest jako ośrodek produkcji wina, mimo iż prócz winnic znajdują się tam pastwiska oraz liczne pola uprawne. Wyższe tereny są zalesione, a najwyższe partie chronione w parku narodowym z 39 rezerwatami. Niestety, w ostatnich czasach wybudowano w okolicy wiele dróg, na których ruch jest bardzo intensywny, co śle wpływa na tamtejszą przyrodę.

Od XVI wieku Fruska Gora była ośrodkiem monastycznym cerkwi prawosławnej, gdzie mieściło się 35 monasterów (do dziś przetrwało 17). Ze względu na przyrodę oraz aspekty historyczne, miasto jest chętnie odwiedzane przez turystów. Znajduje się tam wiele szlaków i tras rowerowych. Zadbano również o schroniska.

Plaża miejska

Plaża znajduje się przy nowym Moście Wyzwolenia. Wejście kosztuje 100 dinarów. Pięknie komponuje się z trasami rowerowymi i dróżkami wzdłuż Dunaju. Jest to wspaniale zagospodarowana okolica. Warto jednak wspomnieć, że Serbowie piknikują wzdłuż całego brzegu Dunaju od wcześniej wspomnianego Mostu Wyzwolenia do Mostu Varadinskiego. W okolicach tego drugiego można zauważyć ruiny 3 mostu, który jednak nie został odbudowany po bombardowaniu w 1999 roku.

Muzea i galerie, które warto odwiedzić:

– Muzeum miasta Nowy Sad

– Muzeum Wojwodiny

– Muzeum Sztuki Współczesnej Wojwodiny

– Galeria Matica Srpska – pokazuje współczesną sztukę serbską

Niestety z Polski nie ma obecnie bezpośrednich lotów do Nowego Sadu, lecz dobrą alternatywą stanowią stosunkowo popularne loty do Belgradu i następnie przejazd autobusem. Podróż trwa ok. 1,5h, lecz wszystko zależy od przewoźnika. Trasę obsługują m.in.: Ozlem Tours, Kanis, Lasta, Severtrans Sombor, Kavim Jedinstvo, Niš Ekspres oraz Autosaobraćaj Kragujevac, więc o tę kwestię nie trzeba się martwić. Kursy odbywają się kilka razy w ciągu godziny.

 

Facebook Comments
0 0 vote
Article Rating