Wiosna w Szwecji

Szwecja, to kraj, który o każdej porze roku jest piękny i pełen uroku. Zimą, pokryte śniegiem przepiękne krajobrazy wyglądają jak z pocztówki. Jesienią do spacerów zachęcają parki, które zyskują nową szatę kolorystyczną – mnóstwo w nich czerwieni, zieleni i złota. Lato to idealny termin, aby wybrać się na jedną w wielu wysp otaczających główny ląd i zatopić się w widoku błękitnego morza. Jednak to wiosna jest tą porą roku, która skradła serca nie tylko turystów, ale również samych Szwedów. Dlaczego? Jest ku temu kilka powodów.

HISTORIA

Początkowo, południowe tereny Szwecji były jedną z części praojczyzny rodu zwanego Germanami. Dopiero w średniowieczu na jej obszarach pojawiły się plemiona skandynawskie – Normanowie. Historia Skandynawii, w tym również i Szwecji, nieodzownie łączy się z wikingami, których celem było organizowanie podróży związanych z grabieżą. Równolegle do działań wikingów postępowała również chrystianizacja Państwa Północy, która ostatecznie dokonała się w XI wieku.

W 1523 roku Gustaw Waza uniezależnił Szwecję spod obcych wpływów, ograniczył władzę kościoła i koronował się na króla. Wydarzenie te poskutkowało również przyjęciem luteranizmu. Bitwy Szwecji z Polską, Danią i Rosją o dominację nad terytorium Morza Bałtyckiego oraz wojna trzydziestoletnia spowodowały, że państwo to uzyskało status mocarstwa.

Największa rewolucja w systemie ustrojowym Szwecji nastąpiła na przełomie XIX i XX wieku. Wprowadzono reformę parlamentarną, utworzyły się nowe partie polityczne, a ustanowienie w 1919 roku powszechnego prawa wyborczego sprawiły, że Szwecja stała się krajem liberalnym i dążącym do nowoczesności. Obecnie, głową państwa jest Karol XVI Gustaw.

DLACZEGO SZWECJA WIOSNĄ?

 Noc Walpurgii

Oczywiście fakt, że kalendarz wskazuje nadejście wiosny, nie oznacza, że pogoda za oknem to odzwierciedla. Jednak świętowana przez Szwedów 30 kwietnia Noc Walpurgii jest właśnie jednym z czynników mówiących „tak” dla odwiedzenia Państwa Północy w czasie budzenia się do życia nowej pory roku. Silnie zakorzenione w kulturze skandynawskiej święto, niegdyś pogański obrzęd przepędzania złych duchów, współcześnie symbolizuje powitanie wiosny. Wydarzenie te jest niezwykłe. Ma one miejsce w Sztokholmie w parku o nazwie Skansen. Rozpalając ogromne ogniska, pijąc i śpiewając piosenki mieszkańcy radują się z odejścia zimy i nastania wiosny.

Dzień polarny w Norrbotten

Innym powodem jest dzień polarny, który występuje w regionie Norrbotten od 21 maja do 24 lipca. Jest to zjawisko, podczas którego słońce znajduje się nad horyzontem przez 24 godziny na dobę. Początkowo przystosowanie się do takich okoliczności może wydawać się nieco niepokojące ze względu na wzmożoną aktywność, którą się odczuwa. Wydaje nam się, że możemy funkcjonować cały dzień bez zmrużenia oka. Lecz kiedy organizm przyzwyczai się do nowych warunków, możemy ten czas wykorzystać na różne przyjemności, np. spacerowanie i oglądanie wspaniałych skandynawskich krajobrazów lub po prostu zwiedzanie. Poza tym, nawet jeżeli nie mamy akurat ochoty na wycieczki, samo doświadczenie tego fenomenu jest niesamowitym przeżyciem. Chcąc doświadczyć dnia polarnego warto wybrać się do Kiruny czy Jokkmokk.

Połów ryb nad jeziorami Rusken, Vänern i Vättern

Wiosna, to również gratka dla wędkarzy. Podobnie jak wszystko inne, również rzeki i jeziora budzą się do życia oraz cała fauna je zamieszkująca. Najlepszy jest fakt, że niezależnie czy akurat jest piękna pogoda czy wieje wiatr i pada deszcz, zawsze istnieje możliwość złowienia jakiejś ryby, np. szczupaki lubią duże zachmurzenie i chłód, a okonie z kolei ciepłe i słoneczne wieczory. Zresztą nawet, jeżeli nie jest się fanem wędkarstwa, to i tak warto się wybrać na taką wycieczkę, chociażby ze względu na otaczającą nas przyrodę. Na połów szczupaka poleca się jeziora Vänern i Vättern, a okonia – jezioro Rusken.

WIOSENNE ATRAKCJE

Będąc w Szwecji można zaobserwować kilka specyficznych oznak, że nadeszła wiosna. Po pierwsze są to rowery. Na ścieżkach dla nich przeznaczonych, wraz z pojawieniem się cieplejszych dni, pojawia się ich bardzo dużo. Dlatego każdy, kto uwielbia tego typu aktywność nie zawiedzie się. Szczególnie jest to widoczne w Sztokholmie.

Po drugie, w szwedzkich miastach szybciej niż w Polsce pojawiają się ogródki rozstawiane na świeżym powietrzu. Długie miesiące zimy i nocy polarnej sprawiają, że mieszkańcy są spragnieni słońca i przebywania na świeżym powietrzu, nie tylko w lokalach, ale również w parkach i na każdym możliwym skrawku zieleni. Chcąc posmakować dań z owoców morza i przepysznej zupy rybnej, jednocześnie przebywając w uroczym ogródku, warto odwiedzić restaurację Kajsas Fisk przy ul. Hotorgshallen 3 w Sztokholmie.

Następną, cudowną oznaką wiosny jest wzmożony ruch wodny w Sztokholmie. To nie tylko atrakcja turystyczna (chociaż w ten sposób można zwiedzić stolicę w nietypowy sposób), ale także naturalny środek transportu dla mieszkańców. Dzięki The Royal Bridges & Canal Tour można zafundować sobie wspaniałą wycieczkę kanałami wodnymi znajdującymi się w stolicy.

Kolejnym elementem jest powrót na ulice „loppis”, czyli pchlich targów. To raj dla wszystkich, którzy kochają styl vintage oraz absolutnie wyjątkowe i unikatowe rzeczy. Jednym z największych jarmarków tego typu jest Wielki Targ w Majomie znajdujący się w Goteborgu. Ciekawy jest również ten w miejscowości Lund.

Często pogoda nie odzwierciedla tego, że wiosna na stałe zagościła w Szwecji. Taki jest już urok państw położonych na Północy Europy. Jednak to nie w pogodzie widać największe zmiany, tylko w ludziach i ich mentalności. Za oknem może wciąż jeszcze leżeć śnieg, a temperatury nie przekraczają 5-10 stopni Celsjusza, ale Szwedzi wiosnę noszą w sercu. Kiedy tylko poczują jej pierwsze oznaki, cały kraj się zmienia. I właśnie ta piękna metamorfoza jest najlepszym powodem, obok wyżej wymienionych, żeby to właśnie wiosną odwiedzić Szwecję.

Loty do Sztokholmu z Gdańska liniami Ryanair można znaleźć już od 106 zł/osobę w jedną stronę!

Facebook Comments
0 0 vote
Article Rating