Sankt Piterburh, Piotrogród, Leningrad. Co łączy te trzy miejscowości? Coś absolutnie niezwykłego, nie mającego prawdopodobnie swojego odpowiednika w żadnym innym zakątku świata – wszystkie te nazwy odnoszą się do jednego miasta, które na przestrzeni stuleci wielokrotnie ją zmieniało. Planujesz weekendowy wyjazd w ciekawe miejsce, ale jeszcze nie wiesz gdzie chciałbyś się wybrać? Powinieneś rozważyć Sankt Petersburg.

Sankt Petersburg, a właściwie Petersburg – bo tak brzmi jego oficjalna, obecnie obowiązująca nazwa – jest rosyjską metropolią położoną w północno-zachodniej Rosji, nieopodal Zatoki Fińskiej. Jest jednym z dwóch, obok Moskwy, tzw. miast wydzielonych, będących samodzielnymi jednostkami administracyjnymi. Zamieszkiwany przez ponad 4,5 mln ludzi jest drugim, po stolicy, najważniejszym ośrodkiem miejskim Federacji Rosyjskiej. W latach 1712-1814 Petersburg sam pełnił funkcję miasta stołecznego Imperium Rosyjskiego, po rewolucji tracąc swoją pozycję na rzecz Moskwy. Jako ósme z najchętniej odwiedzanych miast globu przewyższa ją pod względem liczby turystów każdego roku odwiedzających jego mury. Petersburg to jeden z najważniejszych ośrodków naukowych, gospodarczych oraz kulturalnych Federacji Rosyjskiej, a potwierdzeniem jego statusu może być kilkadziesiąt szkół, ponad sto siedemdziesiąt instytucji naukowych i badawczych oraz ponad dwa tysiące bibliotek. Położone na kilkudziesięciu wyspach miasto łączy prawie 400 (sic!) mostów.

Jednak nie tylko to czyni Petersburg tak niezwykłym miejscem. Znany jest przede wszystkim z tzw. białych nocy – ze względu na położenie geograficzne przez prawie dwa miesiące (od maja do lipca) w mieście tym nie zapadają ciemności. W związku z tym ulice są nieustannie zatłoczone, a dookoła słychać gwar turystów i mieszkańców, aż do białego rana – szczególnie w przypadku głównej arterii, jaką jest Newski Prospekt, którym cały czas pędzą samochody. Turyści są zafascynowani trwającym wiele godzin zmierzchem, w normalnych warunkach niezwykle ulotnym. Białe noce szczególne wrażenie robią przy dobrych warunkach atmosferycznych – bezchmurne, lekko czerwonawe niebo tuż nad linią horyzontu nadaje zabytkom Petersburga niezwykłego uroku. Zjawisko w niesamowity sposób podkreśla m.in. proces otwierania mostów, ściągając nad brzeg Newy tłumy turystów. Za sprawą powyższego miasto w zasadzie nigdy „nie chodzi spać”.

Jeżeli zamierzacie bliżej poznać niezwykłą duszę tego wspaniałego miejsca odwiedzając jego mury musicie pamiętać o jednej ważnej rzeczy – chociaż jest najczęściej odwiedzanym miejscem w Rosji oraz jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc świata nie uświadczycie w nim… punktów informacji turystycznej. Jedynymi miejscami w których można zaczerpnąć danych na temat atrakcji oraz historii są hotele. Jeżeli ktoś tego nie zrobi pozostaje mu internet lub zdanie się na życzliwość miejscowych. Możecie też zapoznać się z poniższym artykułem, w którym postaramy się przybliżyć Wam atrakcje tego niezwykłego miejsca. Niestety z racji tego, że jest ich tak wiele, możemy się skupić tylko na tych najważniejszych – oto i one:

Co warto zobaczyć w Sankt Petersburgu?

Krążownik Aurora

Okręt symbol. To z jego pokładu 7 listopada 1917 roku padł pierwszy strzał będący sygnałem do rozpoczęcia ataku na Pałac Zimowy. Chociaż jego popularność, nie tylko na terenie Rosji, związana jest właśnie z tym wydarzeniem, historia tej jednostki jest znacznie bogatsza. Aurora brała udział m.in. w bitwie z flotą japońską pod Cuszimą w 1905 roku oraz walczyła z niemiecką flotą w czasie I Wojny Światowej. Brała także udział w walkach prowadzonych w czasie II Wojny Światowej, podczas których została zatopiona. Po jej zakończeniu wrak podniesiono z dna basenu portowego, po mającym miejsce w latach 1945-1947 remoncie przekształcając w muzeum. Od tego momentu pozostaje zacumowana przy Wielkiej Newie w Petersburgu, a jej wnętrza udostępniono dla zwiedzających. Znajdujące się na pokładzie muzeum pozwalające na bliższe poznanie barwnej historii służby jest otwarte codziennie (z wyłączeniem poniedziałków i piątków) w godzinach 10:30-16:00. Wstęp jest bezpłatny.

 

Newski Prospekt

Historia jego powstania sięga czasów Piotra I, gdy zgodnie z planem miał pełnić funkcję drogi prowadzącej do Nowogrodu. Dość szybko stał się jedną z  najbardziej okazałych ulic Petersburga, należąc na przełomie XIX i XX wieku do najokazalszych bulwarów w Europie.

4,5 kilometrowy Newski Prospekt rozciąga się od Pałacu Admiralicji aż do soboru Aleksandra Newskiego, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Ulica szybko zyskała status miejsca prestiżowego, a co za tym idzie swoje domy wznosili obok niej najlepiej sytuowani mieszkańcy – jednym z pierwszych, którzy zdecydowali się zamieszkać w nowej lokalizacji był feldmarszałek Borys Szeremietiew. Niedługo potem zaczęły powstawać siedziby instytucji finansowych i handlowych oraz świątynie wielu religii.

Za czasów komunizmu ulica podupadła. Zaniedbana arteria, z fasadami budynków malowanych monotonnymi odcieniami szarości, straciła dawny blask nad przywróceniem którego od stosunkowo niedawna trwają intensywne prace. Spacer tym traktem może być szczególnie cenny dla osób odwiedzających miasto po raz pierwszy, ponieważ za sprawą 2,5 kilometrowego odcinka przebiegającego w ścisłym centrum, położonego obok najważniejszych atrakcji taka wyprawa pozwoli na szybkie zapoznanie się z jego kwintesencją. Już na początku wędrówki będziemy mieli okazję zobaczyć Plac Pałacowy z Pałacem Zimowym i pozostałymi budynkami tworzącymi Ermitaż. Idąc dalej w stronę Gribojedowa miniemy wiele interesujących obiektów, w tym barokowy Pałac Stroganowów. Gdy dotrzemy na miejsce Naszym oczom ukażą się Muzeum Rosyjskie, świetnie widoczny z tej lokalizacji Sobór Zmartwychwstania Pańskiego, Dom Książki zbudowany z wykorzystaniem elementów neorenesansowych i neobarokowych, Dworzec Moskiewski oraz doskonałe delikatesy Jelisiejewskij, których początki sięgają pierwszych lat XX wieku. Godnymi odnotowania atrakcjami na szlaku Newskiego Prospektu są również Teatr Maryjski i Teatr Puszkina oraz plac Ostrowskiego.

Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Sankt Petersburgu

Sobór to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków znajdujących się w centrum Petersburga, o niezwykłej architekturze odmiennej od pozostałej, przesyconej akcentami barokowymi i neoklasycystycznymi, panoramy miasta. Zbudowany na miejscu, w którym dokonano udanego zamachu na cara Aleksandra II, mający być swoistym hołdem upamiętniającym zmarłego imperatora. Projekt okazałej świątyni wyłoniono w ramach konkursu ogłoszonego przez Aleksandra III. Spośród przedstawionych koncepcji wybrano tę autorstwa Alfreda Parlanda, nawiązującą do tradycyjnej, rosyjskiej architektury sakralnej, znanej z innych miast. Wnętrze Soboru przepełnione jest fantastycznymi mozaikami ilustrującymi wizerunki świętych oraz sceny z Nowego Testamentu.

Prace nad budowlą rozpoczęły się dwa lata po zamordowaniu Aleksandra II, w 1883 roku. Konstrukcję udało się ukończyć dopiero po dwudziestu czterech (!!!) latach. Niestety historia Soboru jest dość pechowa. W zasadzie od początku swojego powstania nie pełnił funkcji sakralnych – służył niemal wyłącznie do odprawiania nabożeństw ku pamięci Aleksandra II, jednak nawet ta rola została mu szybko odebrana – Rewolucja Październikowa zwalczająca wszelkie przejawy życia duchowego doprowadziła do ostatecznego pozbawienia go funkcji sakralnych. Podobno pojawiły się nawet plany jego wyburzenia, jednak – szczęście w nieszczęściu – plany te pokrzyżował wybuch wojny, w czasie której… budynek przekształcono w kostnicę. Po zakończeniu konfliktu przekształcono go w zaplecze magazynowe Małego Teatru Opory, jednak budynek był systematycznie dewastowany popadając w ruinę. Świątynię przed całkowitym zniszczeniem uratowała najprawdopodobniej decyzja władz, które w 1970 roku uczyniły z niego filię muzeum św. Izaaka, co umożliwiło rozpoczęcie prac renowacyjnych, rozpoczętych dekadę później. Dla zwiedzających budynek udostępniono w 1997 roku, po ukończeniu wszystkich prac konserwatorskich. Jednak tym razem również nie odzyskał swojej pierwotnej, sakralnej funkcji, utrzymując status muzeum.

Monaster Smolny

Sobór Smolny (Sobór Zmartwychwstania Klasztoru Smolnego) zbudowano w latach 1748-1764. Jego fundatorką była caryca Elżbieta I, pragnąca pozostać w nim na stałe po zakończeniu sprawowania władzy. Umiejscowiono go na placu, na którym w czasie rozbudowy floty przez Piotra I produkowano smołę na potrzeby stoczni i stąd też wzięła się jego nazwa.

Stanowi on połączenie elementów barokowych z licznymi wieżami i kopułami. Zbliżenie do siebie typowych dla rosyjskiego budownictwa sakralnego pięciu wież pozwoliło na uzyskanie smukłej, strzelistej sylwetki, nie kojarzącej się ze swoimi średniowiecznymi pierwowzorami. Jego główną część stanowi katedra o surowym wnętrzu, silnie kontrastującym z architektonicznym przepychem budynku, zdolnym do pomieszczenia ok. sześciu tysięcy osób. Wysoka na blisko siedemdziesiąt metrów dzwonnica zapewnia doskonały widok na panoramę miasta.

Zgodnie z pierwotnymi planami monaster miało zamieszkiwać około dwustu zakonnic. Jednak podobnie jak w przypadku Soboru Zmartwychwstania Pańskiego, także w jego przypadku ostatecznie doszło do zmiany pełnionej funkcji – w 1768 roku zabudowania zostały przejęte przez Instytut Szlachetnie Urodzonych Panien. Po rewolucji październikowej został przekształcony w siedzibę komunistów, następnie – w czasach Związku Radzieckiego – przemianowano go na muzeum, co jednak nie zahamowało procesu jego niszczenia… Aktualnie odrestaurowany Sobór Smolny służy do organizacji obrad oraz koncertów i podobnie jak w przypadku wspomnianego już Soboru Zmartwychwstania Pańskiego nie przewiduje się przywrócenia mu funkcji sakralnych. Warto również wspomnieć, że jest on jednym z najwyżej położonych punktów obserwacyjnych.

Ermitaż

Powinien być kolejnym z obowiązkowych punktów na mapie zwiedzania każdego turysty. W skład rosyjskiego muzeum narodowego wchodzi aż pięć zabytkowych budowli: Mały Ermitaż, Pałac Zimowy, Nowy Ermitaż. Stary Ermitaż i Teatr Ermitażu. Historia powstania muzeum związana jest z osobą carycy Katarzyny II oraz jej poleceniem danym pewnemu filozofowi, zgodnie z którym miał on kupować dzieła francuskich twórców, które następnie gromadzono w Pałacu Zimowym.

Obecnie, z kolekcją około trzech milionów eksponatów i trasą zwiedzania liczącą prawie 25 kilometrów (chociaż i tak nie obejmuje ona wszystkich dzieł), jest jednym z największych muzeów na świecie. Wśród drogocennych eksponatów znajdziemy m.in.  przykłady twórczości Gaugino, Remrandta, Tycjana, Mtissea, Caravaggio oraz wiele innych obrazów, rzeźb, czy starożytnych artefaktów. Warto również zwrócić uwagę na salę portretową, przechodzącą przez Pałac Zimowy, Salę Malachitową, Złoty Salon oraz Salę Herbową, w której znajdziemy np. carską karetę.

Wstęp do Muzeum kosztuje 350 rubli, czyli ok. 22 złotych. Ponadto pobierane są dodatkowe opłaty: osoby planujące nagrywać swoją wizytę będą musiały pogodzić się z wydaniem kolejnych 16 złotych, natomiast te, którym wystarczy dokumentacja fotograficzna – 6 złotych. Ermitaż jest dostępny dla zwiedzających we wszystkie dni tygodnia, za wyłączeniem poniedziałku.

 

Powyższe to przykład zaledwie garstki spośród licznych atrakcji oferowanych przez to niezwykłe, rosyjskie miasto. Urokliwe białe noce, setki mostów łączących dziesiątki wysp na których jest położone oraz niezwykle bogata historia i oferta kulturalna są atutami wyjaśniającymi dlaczego Petersburg uznano za jedno z najpiękniejszych  miast świata.

Do Petersburga możemy dostać się na wiele sposobów – korzystając z własnego samochodu, autobusu, pociągu lub samolotu. Ze względu na oszczędność czasu, szczególnie przy krótszym wyjeździe, warto byłoby rozważyć połączenie lotnicze. Loty są dostępne z wielu polskich lotnisk, w tym m.in. Warszawy, Bydgoszczy, Gdańska, czy Poznania, jednak wiążą się one z przesiadkami. Jedyne obecnie bezpośrednie połączenie zapewniają linie lotnicze LOT operujące z Portu Lotniczego im. F. Chopina w Warszawie. Po czterech godzinach lotu znajdziemy się na miejscu, wybierając bilet w klasie ekonomicznej (ok. 315 zł) premium economy (ok. 1250 zł) lub business (ok. 1770 zł)
Facebook Comments
0 0 vote
Article Rating