Rabat (arab. الرباط; [Ar-Ribat])

Stolica Maroka, leży na północnym zachodzie kraju nad Oceanem Atlantyckim przy ujściu rzeki Bu Rakrak. Jest to drugie pod względem wielkości miasto kraju, które zamieszkuje 1.6 mln ludzi. W całym zespole miejskim Rabat-Sala mieszka 1,742 mln mieszkańców.

Historia

Założone stosunkowo niedawno, bo w roku 1150 przez kalifa Abd al-Mumina z dynastii Almohadów, w pobliżu wcześniejszej rzymskiej osady Sala Colonia, która było ufortyfikowanym obozowiskiem służącym głównie dla wypadów wojennych na Półwysep Iberyjski. Z początkiem XVII wieku nastąpił znaczący rozrost miasta, wraz z osiedlaniem się muzułmanów wypędzanych przez chrześcijańskich władców z terenów Półwyspu Iberyjskiego. Przez stulecia stanowiło centrum piractwa w zachodniej części Morza Śródziemnego. W roku 1911 miasto znalazło się pod okupacją francuską i od 1912 roku miasto stało się stolicą Maroka, kolonii francuskiej. Po uzyskaniu niepodległości w 1956 roku Rabat został stolicą niepodległego państwa. W 2012 r. Rabat został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Rabat obecnie

Rabat przypomina obecnie swoim wyglądem południowe miasta europejskie. Jednak uważny turysta w gąszczu miejskiej architektury znajdzie tu prawdziwe perełki imperialnych zabytków. Z ważniejszych warto tutaj wspomnieć otoczoną murami Merynidów Szellę, która stanowi jedną z najpiękniejszych ruin Maroko i za razem skrywa jeszcze większą perełkę – w jej tropikalnym ogrodzie znajdują ruiny starożytnego miasta rzymskiego Sala Colonia. Które jednak niestety nie są dostępne dla zwiedzających. Warto zobaczyć również nekropolię wielkiego władcy mernidzkiego Abu al – Hasana.

Do jednych z najważniejszych atrakcji, która stała się symbolem Rabatu zaliczyć trzeba Wieżę Hasana, wznosząca się nad rzeką Bu Regreg. Jest ona jedyną pozostałością niedokończonego, potężnego meczetu Jakuba al – Mansura, który miał powstać dla uczczenia zwycięstwa nad królem Hiszpanii w bitwie pod Alarcos. Zwiedzając Rabat warto odwiedzić również medynę oraz Nowe Miasto, wzniesione przez Francuzów i obecnie stanowiące rządową dzielnicę z parlamentem w alei Mohammeda V oraz wieloma ambasadami.
Dla leniuchów polecamy jedną z nabardziej znanych plaż nad wybrzeżem Atlantyku – Temara i Skhirat, które są położone na południe od Rabatu.

Zabytki Rabatu

Mauzoleum Mohammada V

Mauzoleum zbudowane na cześć dziadka obecnego Króla Mohammada VI w Rabacie. Obiekt w stylu marokańskim zbudowany z dużym rozmachem, chroniony przez gwardzistów królewskich pieszych i konnych, robiących fenomenalne wrażenie ze względu na ubiór: białe mundury z kolorowymi dystynkcjami i elementami wyposażenia.

Jest to drugie miejsce w Maroku, gdzie można robić żołnierzom zdjęcia (pierwsze z nich znajduje się obok Pałacu Królewskiego w Rabacie). Mauzoleum Muhammada V to miejsce spoczynku zmarłego sułtana Muhammada V i jego dwóch synów: Hassana II i Mulaja.
Mauzoleum wzniesiono w tradycyjnym marokańskim stylu, który charakteryzuje się bogatymi zdobieniami symbolizującymi islam oraz zielonym dachem. Budowla stoi na wydzielonym obszarze miasta na wprost Wieży Hassana i ruin dawnego meczetu.
W środku Mauzoleum mozna robić zdjęcia i filmować.

Wieża Hasana

To górujący nad Rabatem minaret, którgo budowę rozpoczęto w 1195 roku. Minaret w Rabacie powinien mieć 80 metrów wysokości, ale nie został nigdy skończony. Wieża wybudowana na planie kwadratu o boku 16,12 m., osiąga 44,2 metra wysokości.
Minaret był początkowo częścią nieukończonego Meczetu Hasana, budowanego za czasów almohadzkiego kalifa Jakuba al-Mansura dla uczczenia zwycięstwa nad królem Kastylii Alfonsem VIII w bitwie pod Alarcos. Obiektem tym Almohadzi planowali przyćmić wspaniałość Kordoby i gdyby udało się go ukończyć, byłby w swoich czasach drugim pod względem wielkości meczetem na świecie. Prace jednak przerwano już w roku 1199, kiedy zmarł wznoszący świątynię władca. Nieukończona budowla przetrwała aż do 1755 roku, kiedy to zawaliła się na skutek trzęsienia ziemi. Do dziś zachowały się tylko podstawy kolumn i Wieża Hassana.

Ciekawostka: w miejscu schodów wieża posiada rampę w formie spirali. Dzięki temu dostęp do jej szczytu był możliwy bez schodzenia z konia.

Szalla

Przepiękny i rozległy kompleks starożytnych i średniowiecznych ruin na przedmieściach Rabatu, na skarpie powyżej doliny rzeki Bu Rakrak, otoczony murami obronnymi. Prawdopodobnie pierwszymi mieszkańcami tej osady byli Fenicjanie, jednak do naszych czasów zachowały się tylko pozostałości rzymskiego miasta znanego jako Sala Colonia.
Miasto to jako jedno z pierwszych uznało władzę arabskiej dynastii Mulaja Idrisa w Maroku. W 1154 roku zostało jednak opuszczone, a jego mieszkańcy przenieśli się na drugą stronę rzeki, nad brzeg morza, który przesunął się od czasów starożytnych o kilka kilometrów na zachód.
W kolejnych wiekach służyła za królewską nekropolię, gdzie chowano władców począwszy od czasów dynastii Almohadów. Na terenie kompleksu znajduje się dobrze zachowany jest minaret dawnego meczetu, wzniesionego przez kalifa Abu Jusufa na sto lat przed Abu al-Hassanem.

Kasbah z Udayas

Znajduje się u ujścia rzeki Bou Regreg, naprzeciwko Salé. Budynek wybudowany został w XII w. Za rządów kalifatu Almohad. Gdy Almohadowie zdobyli Rabat i zniszczyli kasbę dynastii Almoravidów w mieście, zaczęli odbudowywać ją w 1150 roku. Dodali do nich pałac i meczet i nazwali go al-Mahdiyya, po tym, jak ich przodek al-Mahdi Ibn Tumart. Po śmierci Yaquba al-Mansura w 1199 roku kasba została opuszczona.

Niestety do Rabatu nie można się dostać bezpośrednio z Polski. Dostępne są jedynie loty z przesiadkami. Pozostają nam dwa wyjścia, lecimy z liniami z ościennych krajów, np. Berlina lub wybieramy się do Marakeszu i stamtąd podróżujemy miejscowymi środkami do Rabatu.

Facebook Comments
0 0 vote
Article Rating