Myśląc o kontynencie australijskim często skupiamy się jedynie na Australii, zapominając o przepięknych wyspach leżących na terenie Oceanii. Jednym z takich magicznych miejsc jest Nowa Zelandia. Ojczyzna hobbitów, Maorysów i ptaków kiwi. Zapierająca dech w piersiach flora i fauna tej wyspy, to tylko dwa z wielu powodów, dla których warto ją odwiedzić.

HISTORIA

Nowa Zelandia znajduje się na południowo-zachodnich wodach Pacyfiku i złożona jest z dwóch najważniejszych wysp – Północnej i Południowej. Pierwotnie nazywała się „Staaten Landt” (Ziemia Stanów). Nazwę zawdzięczała swojemu odkrywcy – Ablowi Tasmanowi, który był Holendrem. Obecna nazwa, Nowa Zelandia, została nadana jej w 1665 roku i pochodzi ona od holenderskiej prowincji Zeeland. Aż do ok. 1280 roku wyspa była niezamieszkana. Dopiero później zaczęli osiedlać się na niej Maorysi, którzy przypływali ze wszystkich okolicznych wysp Oceanii. Pomimo tego, że pierwszym europejskim odkrywcą był Abel Tasman, kolonizacja Nowej Zelandii zaczęła się w 1769 roku, kiedy na jej tereny przypłynął Brytyjczyk, James Cook. Przez pierwsze kilkadziesiąt lat, Nową Zelandię trawiły walki i konflikty, toczące się pomiędzy Maorysami a Brytyjczykami, z których większość była przestępcami zesłanymi z Wielkiej Brytanii. Najkrwawszy spór odbył się w 1809 roku, kiedy to maoryski wódz Te Ara, po otrzymaniu kary na angielskim statku, na którym służył, zemścił się wraz ze swoimi współplemieńcami na jego załodze, mordując i zjadając wszystkich. Mieszkający na wyspie Europejczycy, mylnie posądzili o masakrę Anglików. Na początku 1840 roku maoryscy przywódcy i Brytyjczycy podpisali porozumienie – „Traktat Waitangi”, który jest uznawany za oficjalny dokument tworzący Nową Zelandię. W 1856 roku wyspa uzyskała własny rząd, a od 1947 roku jest państwem całkowicie autonomicznym i niepodległym.

ATRAKCJE, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ

Hobbiton

Będąc w Nowej Zelandii, koniecznie trzeba odwiedzić Hobbiton! To miejsce nie tylko dla fanów „Władcy Pierścieni” i „Hobbita” oraz kina w ogóle, ale po prostu dla wszystkich uwielbiających piękne lokalizacje. Ciekawostką jest, że wioska hobbitów po nakręceniu „Władcy Pierścieni” została całkowicie zdemontowana na życzenie właściciela ziemi, na której ów film nagrywano. Dopiero po zakończeniu prac nad „Hobbitem”, właściciel sam zażądał, aby miejsce pozostało nienaruszone, specjalnie dla turystów. Hobbiton odwiedza się w grupach, które wpuszczane są w 15-minutowych odstępach. Bilety kosztują 79NZ$.

Piha Beach

Piha Beach, to wyjątkowe miejsce na zachodnim wybrzeżu. O ile w Nowej Zelandii można znaleźć przepiękne, złote plaże, o tyle Piha Beach jest wyjątkowa, bo po przechadzce jej brzegiem stopy stają się czarne od piasku! Poza atrakcją jaką jest czarny piasek i niesamowite krajobrazy idealne do robienia zdjęć, plaża ta jest świetnym miejscem do surfowania. Piha Beach jest zlokalizowana zaledwie 40 km od Auckland.

Park Narodowy Tongarioro

W Nowej Zelandii, poza wspaniałymi plażami, można również odnaleźć ciekawe szlaki na piesze wędrówki. Jednym z nich jest ten w Parku Narodowym Tongariro. Jest to najbardziej popularny jednodniowy szlak w całej Nowej Zelandii, a jego piękne, ośnieżone szczyty pozostaną na długo w naszej pamięci. To również kolejna gratka dla miłośników „Władcy Pierścieni”, ponieważ góra  Ngauruhoe była inspiracją dla Petera Jacksona i ostatecznie została słynną Górą Przeznaczenia.

Góra Cooka

Góra Cooka jest najwyższym szczytem Nowej Zelandii (3724 m n.p.m). To idealne miejsce dla wszystkich kochających wspinaczkę oraz trasy trekkingowe. Ze szlaków można podziwiać jeziora. To również doskonałe miejsce na chwilę refleksji, której dostarcza widok topniejących lodowców.

Sky Tower w Auckland

Sky Tower, to atrakcja dla wszystkich fanów miejskiego życia (budynek znajduje się w Auckland) oraz mocnych wrażeń. Podłoga znajdującego się na 328 metrze tarasu widokowego zrobiona jest ze szkła! Podobnie jak winda, którą wjeżdża się na górę. Dla jeszcze większych śmiałków, Sky Tower przygotował tzw. sky walk, czyli spacer po okapie wieży, którego szerokość wynosi zaledwie 1,2 metra, a sam okap znajduje się 200 m nad ziemią! Jednak najbardziej ekstremalną atrakcją jest skok na bungee. Sky Tower znajduje się na Victoria St, a ceny za wymienione atrakcje zaczynają się od 115NZ$.

Nowa Zelandia jest idealnym miejscem dla wszystkich miłośników przygód, wycieczek i wędrówek. Przepiękne krajobrazy (ośnieżone szczyty gór, piaszczyste plaże, błękitne wody, wioska Hobbitów) zapierają dech w piersiach. Zdecydowanie warto odwiedzić tę niesamowitą wyspę, która jest jedyna w swoim rodzaju.

 

Do Nowej Zelandii można polecieć z dwoma przesiadkami. Z Warszawy do Zurychu polecimy liniami LOT, następnie do Hongkongu udamy się liniami Cathay Pacific i tymi samymi liniami dotrzemy do Auckland. Ceny w obie strony zaczynają się już od 3983 zł/osobę!
Facebook Comments
0 0 vote
Article Rating