Tygodniowy urlop można spędzić na wiele sposobów. Jeżeli dotychczasowe miejsca Twoich podróży zaczęły Cię nieco nudzić i chcesz spróbować czegoś nowego, a do tego pasjonujesz się historią i militariami powinieneś poważnie zastanowić się nad podróżą do jednego z dużych rosyjskich miast. Wołgograd to miasto, które może Cię mocno zaskoczyć…

Wołgograd to niespełna milionowe, rosyjskie miasto położone w południowo-zachodniej części tego kraju nad brzegami Wołgi. Jego początki sięgają 1589 roku, gdy zostało założone pod nazwą Carycyn. W latach 1919-1920 był jednym z najważniejszych ośrodków białogwardzistów walczących z Rosją Radziecką. Jednak niemal na całym świecie znane jest pod inną nazwą – Stalingrad. W czasie jego oblężenia podczas II Wojny Światowej, trwającego od lipca 1942 roku do lutego 1943 roku, rozgrywały się tu jedne z najbardziej krwawych walk tej wojny. Oblężenie zakończyło się klęską Niemców oraz rozbiciem, a następnie całkowitym zniszczeniem niemieckiej 6 Armii. W ramach procesu destalinizacji w 1961 roku nazwę miasta zmieniono na używaną po dziś dzień – Wołgograd. Wojenne piętno odciśnięte na jego historii znajduje swój wyraz nie tylko w samej tkance miejskiej, ale także mentalności potomków dotkniętych traumatycznymi wydarzeniami oraz kulturze.

Co warto zobaczyć?

Jednym z ciekawych, wartych zobaczenia miejsc jest statua Matka Ojczyzna Wzywa. Ten monumentalny pomnik, mierzący aż 85 metrów, należy do największych tego typu obiektów na świecie. Powstał, aby upamiętnić radzieckich żołnierzy broniących miasta w czasie wspomnianego już oblężenia ówczesnego Stalingradu. Zgodnie z rosyjskimi danymi, od momentu jego odsłonięcia w 1967 roku do 2009 roku odwiedziło go ok. 60 milionów ludzi.

Kolejnym z miejsc silnie związanych z historią miasta jest Kurhan Mamaja – najwyższy punkt Wołgogradu, cmentarz oraz miejsce pamięci. Gdy bitwa dobiegła końca we wnętrzu kopca pochowano ponad 34 tysiące ciał poległych żołnierzy Armii Czerwonej. Aktualnie wznosi się tam zbudowany w latach 60-tych minionego stulecia kompleks architektoniczny, mający upamiętnić radzieckich uczestników walk o miasto.

Kolejną z atrakcji turystycznych związanych z wojenną schedą miasta jest Dom Pawłowa. Znajdujący się w centrum miasta budynek, zlokalizowany przy placu 9 Stycznia stanowił ważny punkt strategiczny, pozwalającym na prowadzenie bezpośredniego ognia na przeprawy przez Wołgę. Swoją nazwę wziął od nazwiska dowodzącego obroną sierżanta Jakowa Pawłowa. W czasie trwającej dwa miesiące zaciekłej obrony budynku, 25 osobowa załoga skutecznie odpierała niemieckie ataki.

Mniej militarnymi atrakcjami turystycznymi są Kościół Wszystkich Świętych, Kościół Świętej Nikity, Katedra Kazańska oraz planetarium. Oprócz tego możemy oczywiście poświęcić czas na bliższe poznanie rosyjskiej kultury i kuchni. Nie powinno również zabraknąć mniej wyszukanych atrakcji. Liczne restauracje i bary też będą w stanie dostarczyć Nam rozrywki. Osoby ceniące łono natury oraz aktywniejszą formę wypoczynku mogą także wybrać się na długie spacery, tak po miejskich parkach, jak i na wycieczki poza miasto. Trzeba jednak przyznać, że ze względu na dość specyficzny charakter tego miasta Wołgograd z całą pewnością nie przypadnie do gustu każdemu.

Koszt podróży lotniczej do Wołgogradu z Warszawy to ok. 1700 zł, jeżeli planujemy dotrzeć na miejsce w miarę szybko. Jeżeli nie mamy zaufania do rosyjskiego przewoźnika obsługującego tę trasę (Aeroflot) możemy skorzystać z oferty AirFrance lub KLM w podobnej cenie, jednak ze względu na przesiadki czas podróży wydłuży się z kilku do kilkudziesięciu godzin (nawet powyżej 30). Podróż innymi środkami transportu, z oczywistych względów, będzie równie czasochłonna.

Facebook Comments
0 0 vote
Article Rating