Nie trzeba wyjeżdżać na drugi koniec świata, aby odwiedzać miejsca piękne i wyjątkowe. Jednym właśnie z takich miejsc jest Madryt. Jeżeli lubicie dynamiczne nocne życie, uwielbiacie spacerować, interesujecie się sztuką i jesteście fanami futbolu, to miasto idealne dla Was! Nawet jeżeli żadna z wyżej wymienionych atrakcji nie trafia w wasze serca, w stolica Hiszpanii na pewno znajdziecie coś dla siebie.

HISTORIA

Madryt jest największym miastem w Hiszpanii, a wzmianki o nim pojawiają się już w X wieku. Właściwie, istniejące informacje dotyczą obszaru, który wyrósł wokół mauretańskiego zamku Madżrid, który w tym samym wieku został podbity przez aragońskiego króla Ramira II, a następnie odzyskany przez Maurów, aby ostatecznie przejął w nim władzę w 1083 roku władca kastylijski, Alfons VI. 35 lat później Madryt uzyskał prawa miejskie.

Aż do XVI wieku miasto nie miało dużego znaczenia. Dopiero w XVI wieku doceniono korzystne położenie Madrytu w centrum Kastylii, dzięki czemu właśnie to terytorium rozwinęło się pod względem politycznym i handlowym, aby następnie zostać najważniejszym ośrodkiem gospodarczym w państwie.

Wojna domowa, która wybuchła w Hiszpanii w 1936 roku sprawiła, że Madryt stał się centrum sił republikańskich. Po zakończeniu II wojny światowej nastał okres rozkwitu i rozbudowy miasta, które rozwija się cały czas, również współcześnie.

 

ATRAKCJE – CO WARTO ZOBACZYĆ?

Targ San Miguel

Najsłynniejszy targ w Madrycie znajduje się na Plaza de San Miguel. Wszystkich smakoszów, miłośników gotowania oraz kulinariów w ogóle zaczaruje to miejsce. Można znaleźć tutaj  wszystko – ryby, owoce morza, mięso, warzywa i przyprawy. Poza zakupami można także skosztować tradycyjnych przekąsek, odwiedzić kwiaciarnię oraz bibliotekę gastronomiczną. Chociaż jest to jedna z głównych atrakcji turystycznych tego typu, można tu spotkać również lokalnych mieszkańców.

Muzeum Prado

Muzeum Prado, to obowiązkowy punkt każdej podróży do stolicy Hiszpanii. Nawet jeżeli ktoś nie jest fanem tego typu atrakcji, to Muzeum Prado na pewno zachwyci każdego. W neoklasycystycznym budynku znajduje się ogromna i ciekawa kolekcja malarstwa klasycznego. Znaleźć tu można między innymi obrazy El Greco, Diego Velazqueza, Hieronima Boscha, Rembrandta, Tycjana, Francisco Goya, Rubensa oraz Albrechta Durera. Od godziny 18 oraz w niedziele wstęp do muzeum jest bezpłatny! Chociaż trzeba pamiętać, żeby zjawić się szybciej, ponieważ kolejki są bardzo długie.

Pałac Królewski

Pałac Królewski, to kolejne miejsce, które trzeba odwiedzić. Wybudowany w miejsce historycznego mauretańskiego zamku zachwyca swoimi wnętrzami, między innymi Salą Halabardników, Salą Tronową czy królewską sypialnią. Poza wnętrzem można także zobaczyć pałacowe ogrody, Królewską Zbrojownię oraz Aptekę. Jeżeli pojawimy się tutaj w pierwszą środę miesiąca będziemy mieli możliwość obejrzeć uroczystą zmianę warty przed Salą Tronową. W każdą środę Pałac Królewski można zwiedzać bezpłatnie!

Plaza Mayor

Plaza Mayor, to miejsce, do którego ostatecznie trafi każdy odwiedzający Madryt. To tętniące życiem serce miasta, w którym wiele lat temu odbywały się słynne walki byków. Głównym punktem placu jest pomnik Filipa II, a wokół usytuowanych jest mnóstwo uroczych kawiarni oraz barów, które swoim wyglądem zachęcają do złapania oddechu podczas zwiedzania miasta.

Stadion Santiago Bernabeu

Żaden fan piłki nożnej nie może przegapić okazji, aby odwiedzić stadion Santiago Bernabeu. Nawet jeżeli nie jest się sympatykiem Realu Madryt, to warto zajrzeć na imponujący obiekt, zwłaszcza, że można bez problemu go zwiedzić! Poza wejściem na trybuny i murawę, można także zajrzeć do szatni i łazienek.

Madryt jest tak różnorodny i posiada tak wiele zróżnicowanych atrakcji, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Jeżeli chciałoby się zwiedzić wszystkie ciekawe miejsca, prawdopodobnie trzeba byłoby zarezerwować sobie  co najmniej tydzień, ale do stolicy Hiszpanii można także wyskoczyć na weekend i również doświadczyć wielu niesamowitych przeżyć.

Bilety na loty z Warszawy do Madrytu liniami Ryanair można uzyskać już od 286 zł/osobę!

Facebook Comments
0 0 vote
Article Rating