Jeżeli lubisz podróżować, ale wakacyjne wyjazdy do „oklepanych” destynacji stały się wyjątkowo monotonne powinieneś rozważyć zmianę kierunku swoich wojaży. Jest wiele miejsc, mających do zaoferowania niezwykłe atrakcje, które jeszcze – co także jest atutem – nie zostały odkryte, lub pozostają niedocenione. Jednym z takich miejsc jest Belgrad – wielkie miasto niewielkiego kraju. Czym turystów kusi stolica Serbii i dlaczego warto zdecydować się na jej odwiedzenie?

Będący stolicą Serbii Belgrad, położony na północy kraju nad Sawą, zamieszkuje ponad 1,7 miliona mieszkańców – tyle samo co Warszawę. Biorąc pod uwagę, że to nieduże państwo zamieszkuje około 7 milionów ludzi oznacza to, iż co czwarty Serb mieszka w stolicy swojego kraju… Jest jednym z najstarszych miast, którego historia liczy sobie ok. siedmiu tysięcy lat. Historia, która momentami była wyjątkowo burzliwa. Jednak wiatry historii wiejące z różnych kierunków przełożyły się również na jego niezwykłe bogactwo tradycji i kultury. Źródeł wpływów, które ukształtowały Belgrad jest równie wiele co powodów, dla których warto go odwiedzić.

Co warto zobaczyć?

Interesującą atrakcją jest Kalemegdan – belgradzka forteca, wybudowana w czasach celtyckich. Nawet jeżeli ktoś nie jest zainteresowany wydarzeniami historycznymi jakie rozgrywały się w tym miejscu, to warto się w nie wybrać – widok na panoramę miasta jest wart trudów wspinaczki. Kolejnym ciekawym miejsce godnym odwiedzenia jest dzielnica Zemun, zlokalizowana na zachodnim brzegu Sawy i do 1943 roku funkcjonująca jako samodzielne miasto.

Gdy po przejściu wielu kilometrów i nakarmieniu ducha zgłodniejemy, pragnąc nakarmić również ciało, Belgrad będzie w stanie sprostać Naszym oczekiwaniom także w tym zakresie. Zdaniem wielu jest on prawdziwym rajem dla mięsożerców – możemy się tutaj delektować m.in. grillowanymi kotletami z siekanego mięsa oraz doskonałymi, zapiekanymi klopsikami. Jeżeli zależy Nam na tradycyjnym smaku i jak najwyższej jakości serwowanych potraw warto poświęcić odrobinę czasu na znalezienie jednego z lokali zwanych kafanami – wówczas będziemy mieć gwarancję, że zostaniemy uraczeni doskonałym bogactwem bałkańskich smaków.

Jedzenie

Głód możemy również zaspokoić w Skadralija – centrum miasta, z odznaczającymi się ciekawym wystrojem knajpkami oraz muzyką graną na żywo. Uwodzące zapachy przygotowywanych potraw z całą pewnością skłonią Nas do odwiedzenia którego z lokali. A nawet jeżeli tak się nie stanie i tak nie pożałujemy wizyty w tym miejscu – można tu bowiem także zobaczyć nieczynny browar, dom poetów, czy wiele oryginalnych antykwariatów.

W gościnnej Serbii nie zabraknie również czegoś dla amatorów o mocniejszych głowach. Goszcząc w Belgradzie warto skosztować Rakiji – popularnego na Bałkanach trunku, przypominającego nieco polską śliwowicę. Podobnie jak ona wytwarzana jest na bazie śliwek, chociaż można również spotkać inne odmiany, produkowane na bazie moreli, czy winogron. Z dostępnością tego alkoholu nie powinno być najmniejszych problemów – jest serwowana w większości belgradzkich barów. W czasie konsumpcji należy jednak zachować szczególną ostrożność – to jeden z bardziej zdradliwych napojów wysokoprocentowych, a jego słodkawy smak może utrudnić ocenę własnych możliwości.

Serbska stolica jest też ostoją wydarzeń kulturalnych. Niezależnie od dnia tygodnia na placu Republiki pojawiają się prawdziwe tłumy, podziwiając liczne występy artystów różnych formatów. Czasami warto też zajrzeć w boczne uliczki, w których dzieje się równie wiele ciekawych rzeczy. Szeroko rozumiana sztuka uliczna jest tak bogata, że coś dla siebie powinni znaleźć nawet ci, którzy są do niej nastawieni raczej sceptycznie. Jeżeli mimo wszystko preferujesz bardziej klasyczną formę wydarzeń kulturalnych również nie będziesz rozczarowany. FEST (Belgradzki Festiwal Filmowy), Międzynarodowe Targi Ksiązki, Belgradzki Festiwal Piwa, czy Międzynarodowy Belgradzki Festiwal Teatralny to tylko kilka z propozycji, z udziały w których można skorzystać każdego roku. Znajduje się tu wiele teatrów (w tym m.in. Teatr Narodowy), bibliotek (Biblioteka Miasta Belgradu, Biblioteka Narodowa Serbii) oraz liczne, zagraniczne instytucje kulturalne. W 2008 roku miasto było gospodarzem 53 Konkursu Piosenki Eurowizji, natomiast rok później gościło Letnią Uniwersjadę.

Warto również wspomnieć o jeszcze jednej, wyjątkowej rzeczy związanej z Belgradem. Jest to jedno z niewielu miejsc w Europie, w którym mamy możliwość skorzystania z pomocy przewodników… za darmo (czy właściwie za, całkowicie dobrowolny, napiwek). Belgrad Free Tour, czyli grupa znakomicie przygotowanych fachowców, oprowadzi Nas po mieście zdradzając jego największe tajemnice. Należy również podkreślić, że Belgrad jest miejscem niezwykle bezpiecznym. Serbowie, chociaż temperamentni, są ludźmi niezwykle serdecznymi i otwartymi na obcokrajowców. Z tego względu jest to miejsce szczególnie godne polecenia osobom podróżującym samotnie.

Jeżeli zdecydujesz się na wyruszenie w podróż nie będziesz mieć większych problemów z dotarciem na miejsce. Najpopularniejszymi środkami podróży są prywatny samochód oraz samolot. W tym pierwszym przypadku, przy średnich cenach paliw i spalaniu na poziomie 7 litrów na 100 kilometrów koszt podróży wyniesie około 430 zł w jedną stronę, a na miejsce dotrzemy po 13 godzinach jazdy.

Bezpośrednie połączenie z Warszawy do Belgradu oferują także polskie linie lotnicze LOT. Za bilet w klasie ekonomicznej w dwie strony zapłacimy ok. 420 zł.

Facebook Comments
0 0 vote
Article Rating