Położone na południowym-wschodzie Stanów Zjednoczonych Miami, to wizytówka stanu Floryda. Jest to miasto pełne kontrastów, gdzie z jednej strony można doznać ogromnego przepychu i luksusu, a z drugiej zobaczyć życie południowoamerykańskich imigrantów. Właśnie dzięki swojej różnorodności i kolorystyce, zarówno etnicznej, kulturowej oraz gospodarczej, jest tak bardzo wyjątkowe i warte odwiedzenia.

HISTORIA

Tak jak na większości terenów Stanów Zjednoczonych, dzisiejszy obszar Miami był zamieszkiwany przez rdzennych mieszkańców Nowego Lądu – Indian z plemienia Tequesta. Jednak w 1566 roku tereny te zostały wciągnięte do hiszpańskiego imperium kolonialnego, a jakiś czas później powstała tam hiszpańska misja. W 1836 roku, kiedy teren Miami znajdował się już pod władzą amerykańską, został wybudowany park miejski, Port Dallas, który z czasem został przebudowany na bazę wojskową. 26 lipca 1896 roku Miami oficjalnie zostało miastem, a jego granice zamieszkiwało ledwie 300 osób. Nazwa, którą wszyscy obecnie znają została zapożyczona od rzeki Miami, która z kolei swoją nazwę otrzymała od indiańskiego plemienia Mayaimi.
Aż do 1926 roku miasto przeżywało rozwój rozkwitu gospodarczego. Właśnie wtedy Miami musiało zmierzyć z huraganem, a kilka lat później z wielkim kryzysem. Kolejne problemy, już w latach 80. i 90. powodowały protesty wśród mieszkańców oraz wybuch wojen narkotykowych. Pojawił się również następny huragan – Andrew. Mimo wszystko, Miami w XXI wiek wkroczyło jako jedno z najważniejszych światowych centrów finansowych i kulturalnych

ATRAKCJE

Bayside Marketplace

Bayside Market Place, to centrum handlowe i świetne miejsce dla turystów. Z pewnością każdy będzie mógł tutaj znaleźć coś dla siebie. Zarówno jeżeli jest się miłośnikiem luksusowych i ekskluzywnych marek oraz zakupów w iście amerykańskim klimacie, oglądanych zazwyczaj na ekranach kin czy telewizorów, ale także jeśli naszym głównym celem jest zakupienie pamiątek w postaci koszulek, czapeczek czy różnorodnych gadżetów z napisem „I love Miami”. Natomiast amatorzy dobrej muzyki będą mieli okazję posłuchać całkowicie bezpłatnie lokalnych zespołów i wykonawców, którzy występują prawie codziennie na niewielkiej scenie postawionej w centrum.

Zatoka Biscane Bay

Będąc w Bayside Marketplace warto również udać się do jednego z dwóch prywatnych przedsiębiorstw (Island Queen Cruise oraz Isla Lady), które organizują rejsy wycieczkowe po zatoce Biscane Bay. Koszt trwającej 90 minut wycieczki to ok. 30 dolarów/osobę. Oferta kursów jest bardzo szeroka. Można wybrać np. ten o nazwie „Millioners Row”, który jest jedyną możliwością, aby obejrzeć posiadłości celebrytów znajdujące się na prywatnych wyspach otaczających Biscane Bay. Chcąc to samo uczynić drogą lądową wymagane są specjalne pozwolenia, które otwierają drogę na prywatną wyspę danego milionera.

Little Havana

Miami, to dom dla wielu imigrantów z Ameryki Południowej, dlatego jeżeli ma się ochotę na dużą dawkę egzotyki i poznania nowej kultury, warto udać się na przedmieścia do Little Havana. To kolorowe dzielnice żyjące własnym rytmem, niezależnym od centrum miasta. Najciekawsze atrakcje znajdzie się na głównej ulicy, Southwest 8th Street (Calle Ocho). Dźwięki salsy zalewają chodniki, a zapachy dochodzące z wnętrz klubów i restauracji zachęcają do spróbowania tradycyjnych smakołyków kuchni południowoamerykańskiej.
Miami South Beach
Odwiedzając Miami, po prostu nie można nie pojawić się na South Beach. Nawet nie interesując się wcześniej atrakcjami, kulturą czy historią tego miasta, nazwa South Beach większości obiła się o uszy. To plaża oraz ciągnący się wzdłuż niej bulwar tworzą kwintesencję Florydy. Ekskluzywne sklepy, interesujące restauracje, kluby nocne oraz galerie miejscowych artystów – to tylko kilka przykładów tego, co można tam znaleźć. Kiedy w Miami zapada zmrok, nocne życie przenosi się na jedną z ulic South Beach, czyli Ocean Drive. Jednak, Ocean Drive, to nie tylko dyskoteki i kluby. To również wspaniałe restauracje, np. serwująca wyśmienite owoce morza The Local House mieszcząca się przy 400 Ocean Drive.

W Miami każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno luksusowe sklepy i życie jak z filmu, klasyczne atrakcje turystyczne albo świetnie zorganizowaną społeczność południowoamerykańską z jej tradycyjną kulturą.

Do Miami można polecieć liniami British Airways z Warszawy z przesiadką w Londynie od 2392 zł/osobę.

Facebook Comments
0 0 vote
Article Rating