Będąc na wakacjach w Turcji, warto wybrać się na wycieczkę do Pamukkale. W dosłownym tłumaczeniu nazwa Pamukkale oznacza „Bawełniany zamek” albo „Bawełnianą twierdzę”. To niezwykłe miejsce powstało w skutek działania wód wapiennych, wypływających z licznych w tej okolicy źródeł. Są to przede wszystkim pęknięcia skorupy ziemskiej, gorące źródła wypływające spod ziemi znane od ponad 2 tys. lat oraz charakterystyczne wapienne tarasy. Wszystko to położone jest w dolinie rzeki Medress. Pamukkale pełni obecnie funkcję centrum uzdrowiskowego. Udowodniono, że spacery po wapiennych tarasach działają leczniczo.

Białe tarasy powstały z osadów wapiennych nazywanych trawertynem. Ta charakterystyczna biała skała jest odmianą tzw. martwicy wapiennej, która powstaje podczas wypływania na powierzchnie wskutek ubytku CO2 z roztworu. Trawertyn od czasów starożytnych był wykorzystywany do budowy posągów, naczyń oraz budynków.

Miasto powstało dzięki 17 źródłom termalnym, z których wypływa woda o temperaturze od 35°C miejscami sięgając 100°C. Woda, która spływa po zboczu góry Cökelez, pozostawia po sobie osady, wypełniając przy tym powstałe wcześniej niecki. Według badań, proces ten trwa już 14 tysięcy lat.

Obszar wapienny, wpisany na listę UNESCO, mierzy 600m szerokości, 160m wysokości o 2700m długości. Niezwykłe właściwości tego miejsca były znane już w starożytności, przyciągając w to miejsce wielu przybyszów. Po jakimś czasie utworzyła się tu miejscowość uzdrowiskowa o nazwie Hierapolis. Zdecydowana większość osób przyjeżdża tu ze względu na tarasy wapienne, lecz miejsce te na pewno zainteresowałoby każdego miłośnika historii starożytnej. Niedaleko trawertyn znajdują się ruiny uzdrowiska Hierapolis. Miasto założone zostało w III w. p.n.e. przez hellenistyczną dynastię Seleucydów w stylu greckim przy zastosowaniu układu przecinających się pod kątem prostym ulic – czyli planu hippodamejskim. Prawdopodobnym założycielem był Antioch III Wielki, który władał na terenach Azji Mniejszej od 223 do 187 r. p.n.e.

Hierapolis, to typowe miasto starożytne, posiadające rynek, świątynie, teatr oraz łaźnie publiczne. Pozostałości tych budowli można podziwiać przechadzając się po antycznych ruinach. Zapaleni turyści często podejmują wyzwanie i wyruszają na poszukiwania Martyriumu Świętego Filipa. Wiąże się to jednak ze wspinaczką oraz niezbyt przyjazną roślinnością. Także nie tylko turystyka zdrowotna, ale również poznawcza.

Kiedyś wszystkie tarasy wypełniała woda termalna, której walory uzdrawiające, a przede wszystkim upiększające docenia się od tysięcy lat. Legenda głosi, iż wiele lat temu żyła sobie niezbyt urodziwa dziewczyna, której uroda skutecznie utrudniała znalezienie męża. Zrozpaczona, młoda kobieta postanowiła rzucić się z wapiennych skład. Jednak woda znajdująca się w misie tarasów złagodziła upadek. Nieprzytomną niewiastę odnalazł wracający z polowania książę. Woda sprawiła, że brzydula wypiękniała, a młodzieniec zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia.

Niestety powstające tu hotele sprawiły, że woda zaczęła wysychać. Dlatego też władze tureckie dla ochrony tego terenu nakazały rozbiórkę hoteli i utworzyły tu Park Narodowy, który dziś jest chętnie odwiedzany przez turystów, także z Polski. Pamukkale objęto specjalnym programem rewitalizacji. Pod koniec lat 90-tych zamknięto trasę spacerową, która prowadziła przez naturalne tarasy i zastąpiono ją trasą alternatywną, która wiedzie wzdłuż sztucznego kanału, którym płynie woda zasilająca baseny. Trasę stworzono przy pomocy betonowych zapór, które obecnie pokryte są wapiennym osadem. Woda i jej przepływ jest regulowana, aby właściwie i równomiernie zasilała sztuczne oraz naturalne baseny. Wejście na teren tarasów naturalnych jest zakazane, lecz można starać się o specjalne zezwolenie.

Bilet wstępu na teren tarasów wapiennych Pammukale oraz ruin miasta Hierapolis jest łączy i wynosi 20 TL, czyli ok. 26 zł. O ile tereny wapienne są otwarte całą dobę, to pozostałości starego miasta możemy zobaczyć jedynie w godzinach między 8:00 a 19:00. Wstęp do muzeum archeologicznego jest dodatkowo płatny (5 TL) i dostępny dla zwiedzających w godzinach od 9:00 do 17:30.

Zwiedzanie kompleksu archeologicznego Pamukkale – Hierapolis należy rozpocząć w dolnej części miasteczka i tam bez obuwia wspiąć się po wapiennych tarasach na szczyt. Idąc wzdłuż klifu możemy zobaczyć ruiny kościoła bizantyjskiego, obok którego znajduje się wcześniej wspomniane muzeum. Między budynkiem Wielkich Łaźni a Nimfeum mieści się basen Pamukkale Termal, który położony jest w miejscu świętej fontanny. W tej niezwykle czystej wodzie zatopione są antyczne kolumny, które dodają uroku temu pięknemu miejscu. Z dwugodzinny bilet należy zapłacić 18 TL.

 

Bezpośrednim szlakiem spod fontanny możemy udać się do nimfeum, świątyni Apollina oraz największego zabytku Hierapolis, czyli antycznego teatru, który zachował się w naprawdę dobrym stanie. Stąd można zacząć wspinać się w kierunku wcześniej wspomnianego martyrium św. Filipa, który był punktem pielgrzymkowym już w czasach bizantyjskich. Może sam grobowiec nie robi dużego wrażenia, lecz widok z tego miejsca jest wspaniały. Z okolic teatru warto kierować się trasą cardo, wzdłuż której można zobaczyć liczne ruiny dawnej bazyliki, mury obronne oraz Bramę Bizantyjską oraz Domicjana. Dopełnieniem zwiedzania całej okolicy są ruiny nekropolii z grobowcami powstałymi w II i III w. p.n.e.

Dojazd:

Jeśli jesteśmy w Turcji na wczasach z biura podróży, najpewniej będziemy mieli wyjazd do Pamukkale w ramach wycieczek fakultatywnych, więc transport zagwarantuje nam organizator wycieczki. Jeśli jest taka możliwość, to naprawdę warto skorzystać.

Jeśli jednak podczas pobytu w Turcji będziemy chcieli dojechać na własną rękę, najlepiej jest wypożyczyć samochód. Koszta nie są drogie, a podróż po tureckich drogach całkiem wygodna. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to należy dojechać pociągiem lub autobusem do miasta Denizli (ok. 20km od Pamukkale). Dojedziemy tam m.in. z Izmiru, Antalyi, Stambułu czy Kapadocji.

Z Denizli do Pamukkale możemy dojechać busem, który kursuje co kilkanaście minut. Cena nie jest wyższa niż 5TL.

Facebook Comments
0 0 vote
Article Rating