Słysząc „Jamajka” od razu wyobrażamy sobie piękną pogodę, piaszczyste plaże, błękitny ocean oraz szeroko uśmiechniętych mieszkańców z dreadami słuchających muzyki reggae. Oczywiście, to wszystko możemy tu znaleźć, ale Jamajka to dużo więcej niż stereotypy. To wyspa kontrastów, na której każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie, czy szuka trakcji turystycznych, czy woli odwiedzić miejsca mniej oczywiste.

HISTORIA

Krzysztof Kolumb odkrył Jamajkę w 1494 roku (wcześniej była zamieszkiwana przez Arwaków). Najpierw została skolonizowana przez Hiszpanów, aby w 1655 roku przejść pod panowanie Anglii. Aż do końca XVIII wieku, Jamajka przeżywała rozkwit jako kolonia cukrownicza oraz ośrodek handlu niewolnikami. Wyspę upodobali sobie również piraci, których siedziba znajdowała się w Port Royal. Kiedy populacja Indian wymarła, kolonialiści zaczęli przywozić na Jamajkę czarnoskórych niewolników. Po tym jak ich ilość osiągnęła 89% całej ludności, w XVIII i XIX wieku doszło do wybuchu powstań, które z kolei wpłynęły na przyśpieszenie abolicji, która miała miejsce w 1838 roku.

W latach 1935-1939 Karaiby (w tym również Jamajkę) zalała fala strajków. Coraz większy rozgłos zyskiwał nacjonalista Marcus Garvey oraz głoszone przez niego idee, które opierały się na poszerzeniu praw wyborczych oraz zwiększeniu niezależności. W 1938 roku doszło do utworzenia pierwszych związków zawodowych oraz partii socjaldemokratycznej – Ludowej Partii Narodowej, na której czele stanął Norman Manley. 5 lat później ze związków zawodowych wyłoniła się Konserwatywna Jamajska Partia Pracy, która w 1944 roku wygrała w pierwszych wyborach do Izby Reprezentantów. Na lata 50. przypada rozkwit gospodarki spowodowany dużym wydobyciem boksytu, reformą rolną oraz rozwojem turystyki. Jednocześnie ogromnym problemem stało się bezrobocie, którego efektem była ucieczka mieszkańców do Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Jamajka w latach 1958-1962 była częścią Federacji Indii Zachodnich. To właśnie ten kraj otrzymał w 1959 roku całkowitą niezależność wewnętrzną, a 3 lata później wystąpił z federacji. Do załamania ekonomicznego doszło w wyniku konfliktu z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. W 1988 roku Jamajka poniosła ogromne straty po uderzeniu huraganu Gilbert.

CO WARTO ZOBACZYĆ?

Muzeum Boba Marleya

Nie można odwiedzić Jamajki i nie zobaczyć muzeum Boba Marleya mieszczące się w domu, który kiedyś zamieszkiwał. Dla wielu z nas, ten słynny wykonawca muzyki reggae, jest ikoną i pierwszą myślą, kiedy tylko ktoś powie „Jamajka”. To właśnie w tym miejscu mieszkał, przeżył zamach i nagrywał swoje płyty w studiu Tuff Gong. Muzeum można zwiedzać jedynie z przewodnikiem, a wstęp kosztuje 20USD (dorośli) i 10 USD (dzieci 4-12 lat). Obiekt jest czynny w godzinach od 09:00 do 17:00, od poniedziałku do soboty.

Reggae Beach

Reggae Beach, pomimo swojej nazwy, nie jest zatłoczonym centrum imprezowym – wręcz przeciwnie, to jedno z bardziej odizolowanych punktów na mapie turystycznej Jamajki. Oczywiście, spotyka się tam obecnie większą ilość turystów niż kiedyś, ale to nadal wyjątkowe miejsce. Wieczorami, można tam zjeść kolację pod gwiazdami, gdzie gra muzyka na żywo, a obok huczy ognisko. W piątki można wziąć udział w sesjach jamowych, które odbywają się na piasku i często trwają do późnej nocy. Dla fanów aktywnego wypoczynku istnieje możliwość wypożyczenia kajaków.

James Bond Beach

James Bond Beach jest położona na niewielkim półwyspie nad Zatoką Oracabessa. Nazwa plaży nie jest przypadkowa – to właśnie tutaj były kręcone sceny z Doktora No, jednego z filmów z serii z Jamesem Bondem. Na plaży, poza barem i restauracją, znajdziemy również centrum sportów wodnych. Na James Bond Beach przywita nas krystalicznie czysta woda, złota plaża oraz góry, które sięgają prosto do morza. Dzięki swojej rozciągłości, w tym wyjątkowym miejscu odbywają się koncerty międzynarodowych gwiazd, takich jak Rihanna, Ziggy Marley czy Lauryn Hill.

Dolphin Cove

Dolphin Cove proponuje atrakcję inną niż wszystkie. To właśnie tutaj można popływać z delfinami! Ta niesamowita atrakcja będzie wydarzeniem zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Dla wszystkich spragnionych większych wrażeń jest również dostępna opcja pływania z rekinami! Należy jednak pamiętać, że jeżeli chce się wziąć udział w jednej z atrakcji proponowanych przez Dolphin Cove, miejsca należy zarezerwować z dużym wyprzedzeniem, ponieważ cieszą się one dużym powodzeniem.

Rose Hall

Rose Hall, na tle kolorowych i wesołych atrakcji turystycznych Jamajki, jest miejscem wyjątkowym. Ta udostępniona do zwiedzania posiadłość, położona niedaleko Montego Bay, jest podobno nawiedzona przez ducha niejakiej Annie Palmer. Angielka, która dorastała na Haiti, według legendy, opanowała tajemną wiedzę voodoo, dzięki której potrafiła w pełni podporządkować sobie mężczyzn. Jej trzej mężowie oraz liczni kochankowie zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach. Sama Annie została zabita przez swojego niewolnika Takoo i od tamtej pory błąka się po posiadłości. Jeżeli lubicie dreszczyk emocji i strachu, to miejsce jest idealne dla Was.

Jamajka jest wspaniałym miejscem na spędzenie wakacji. Owszem, atrakcje turystyczne oraz krajobrazy są wspaniałe i niepowtarzalne, ale klimat tej karaibskiej wyspy tworzą przede wszystkim ludzie, którzy są tacy jak sobie to wyobrażamy myśląc o Jamajce – uśmiechnięci, weseli i życzliwi.

Na Jamajkę polecimy z dwoma lub jedną przesiadką (zależy od terminu) Liniami LOT i Tuifly.be już od 3306 zł/osobę w dwie strony!

Facebook Comments
0 0 vote
Article Rating