Agadir (arab. أكادير)

Miasto w południowym Maroku, port nad Oceanem Atlantyckim, siedziba administracyjna regionu Sus-Massa. W 2014 roku liczyło ok. 421,8 tys. mieszkańców. Agadir to 10 kilometrów piaszczystych plaż oraz średnio 300 słonecznych dni w roku! Dlatego też miasto jest najpopularniejszą nadmorską miejscowością wypoczynkową w Maroku.

Miasto nie ma długiej historii, ponieważ założyli je dopiero w XV wieku Portugalczycy, rozbudowując fenicką kolonię Thymiaterium. Miasto ma burzliwą historię i było kilkukrotnie zajmowane, najpierw w XVI wieku przez wojska marokańskiej dynastii Saadytów. Podczas rządów tej dynastii nastąpił gwałtowny rozkwit miasta, chociaż jego znaczenie przyćmiewały porty As-Sawira i Al-Dżadida.

Po kryzysie marokańskim W 1911 miasto było blokowane przez Niemców, a od 1913 miasto znalazło się pod panowaniem francuskim. W roku 1914 po wybudowaniu portu miasto bardzo szybko się rozwijało, gdyż przeładowywano tu eksploatowane w głębi kraju zasoby naturalne. Od lat 50 XX wieku miasto znalazło się w niepodległym Maroku.

Burzliwa historia nie dotyczy tylko jednak najazdów różnych mocarstw. W nocy 29 lutego 1960 r. przyszło mu się zmierzyć z największym kataklizmem. Agadir w ciągu 15 sekund, został prawie całkowicie zniszczony przez trzęsienie ziemi. Zginęło wtedy około 15 tysięcy osób, a 20 tysięcy straciło dach nad głową. Miasto wymagało praktycznie w całości odbudowy, przez co zatraciło swój pierwotny charakter, jednak stało się przez to jakby bardziej “europejskie”. Jest to ważna informacja dla osób, które poszukują marokańskiego charakteru i ducha miasta, niestety Agadir go nie posiada, co jednak może być zaletą dla osób unikających tradycyjnej arabskiej zabudowy.

Po trzęsieniu ziemi w 1960 roku, Agadir został pozbawiony swojej medyny. Od 1970 roku znany włoski dekorator Coco Polizzi, pasjonat tradycyjnego budownictwa, marzył o jej odbudowaniu w jak najbardziej autentyczny sposób. Pierwszy kamień węgielny położono dopiero w 1992 roku. Medyna zajmuje cztery i pół hektara i zbudowana jest z kamienia, ziemi i drewna, pochodzących z okolicznych regionów. Prace nad ukończeniem tej części miasta nadal trwają. Docelowo (poza budowlami z kamienia) mają tu powstać ogrody botaniczne i sztuczne jezioro.

Położenie Agadiru:

Agadir jest głównym nowoczesnym miastem w południowej części Maroka. Miasto jest niezwykle interesujące ze względu na swoje położenie, gdyż otoczone jest przez Antytlas, pustynię Sahara na wybrzeżu Atlantyku z wieloma parkami narodowymi i zacisznymi plażami, które są łatwo dostępne.

Agadir jest bardzo tolerancyjnym miastem. Lokalna społeczność Berberów jest dumna ze swojego dziedzictwa i kultury i jest bardzo przyjazna dla zwiedzających. Pomimo, że to kraj muzułmański, znajdziemy tutaj wiele kontrastów, niespotykanych w żadnym innym arabskim mieście. W Agadirze możemy spotkać bar lub kasyno usytuowane tuż obok meczetu.

Choć turystyka odgrywa tu istotną rolę w gospodarce miasta, jednak największe przychody Agadir uzyskuje z dobrze prosperującego rybołówstwa oraz eksportu produktów i zasobów naturalnych. Polecamy owoce morza, które przyrządzane przez lokalne restauracje są po prostu doskonałe!

Agadir jest przede wszystkim kurortem i jako taki, ma ogromną liczbę atrakcji, przeznaczonych dla znudzonych turystów. Centrum miasta przyciąga przede wszystkim Europejczyków. Mamy tutaj doskonałe czyste plaże, liczne autoryzowane pola golfowe, uzdrowiska oraz szereg innych obiektów, nastawionych na obsługę europejskiego klienta.

Oczywiście główną atrakcją jest plaża, która jest szeroka i rozciąga się kilometrami, jednak warto zagłębić się w gąszczu uliczek odbijających od głównej promenady, natkniemy się tam na wiele kawiarni i barów z muzyką na żywo i w bliskim towarzystwie street artystów.

Sport

W Agadirze można uprawiać wiele dyscyplin sportu, jednak wiodące miejsce zajmują tutaj serfing i golf. W mieście istnieje wiele szkół surferskich. Najlepszy sezon surfowania jest od listopada do marca, ale jeśli dopiero się zaczynasz przygodę z tym sportem, możesz surfować codziennie przez cały rok.

Golf. Z trzema znakomitymi polami golfowymi Agadir może rywalizować z większością krajów golfowych. Zapytaj w dowolnym dużym hotelu o transport autobusowy, który gromadzi gości kilka razy dziennie.

 

Co warto zwiedzić w Agadirze:

Kasba

Pierwszą twierdzę zbudowali Portugalczycy jako niewielki fort Santa Cruz de Cap de Gué w początku XVI w., twierdzę rozbudowali królowie marokańscy po roku 1540. Obecne ruiny cytadeli pochodzącej z XVI w., widoczne na dominującym nad pn. krańcem zatoki agadirskiej wzgórzu stanowią jedyny zachowany zabytek miasta. Po trzęsieniu ziemi z 1960 r. mury zostały częściowo zrekonstruowane, jednak otaczają jedynie pusty plac – zabudowa wewnętrzna uległa całkowitemu zniszczeniu. Na zboczu wzgórza umieszczono ogromny, podświetlany nocą napis arabski brzmiący w tłumaczeniu “Bóg, król, ojczyzna”. Podobny, pochodzący z XVIII w. napis zachował się nad bramą twierdzy.

Do Kasby można dojechać taksówką, autobusem lub nawet małymi motorowerami, które są do wynajęcia wokół hotelu Kenzi ( przy czym ta rozrywka nie należy do najtańszych, ponad 100 Dh na godzinę).

Vallée des Oiseaux

Jest to małe zoo, do którego wejście jest bezpłatne. Czynne codziennie od 11:00 do 18:00. Pomimo że nie jest to duży obiekt, jest bardzo fajnie urządzony. Znajdziemy tu wiele ptaków z całego świata, zwierzęta zamieszkujące masy górski Atlasu oraz kilkanaście egzotycznych ssaków. Polecamy szczególnie dla małych dzieci, które mogą się swobodnie bawić z miejscowymi dziećmi na placu zabaw (Zoo jest często odwiedzane przez mieszkańców, którzy zabierają swoje dzieci). Jeśli jesteś miłośnikiem zwierząt, nie możesz cieszyć się tą atrakcją, ponieważ niektóre ptaki wyglądają w stanie niepokoju. Są dwa wejścia, ponieważ tworzy przejście między Ave. Hassan II i Ave Mohammad V.

Targ rybny

Obowiązkowy punkt dla osób, które są ciekawe miejscowej kuchni i zwyczajów kulinarnych. Targ rybny znajduje się w pobliżu przystani i można na nim kupić świeże ryby, ciekawszą alternatywą jest jednak możliwość przygotowania posiłku na miejscu, przez miejscowych kucharzy. Dzięki temu mamy niezwykłą możliwość zjedzenia świeżych owoców morza niemalże bezpośrednio z kutra rybackiego.

Souk El Had

Obowiązkowy punkt odwiedzin, podczas którego poczujemy klimat wschodniego handlu. Mamy tutaj targ z ponad 3000 straganów, na których kupimy pamiątki turystyczne, odzież, wyroby ze skóry, artykułów gospodarstwa domowego, owoce i warzywa.
Jeśli jesteś turystą i wejdź przez bramę 9 lub 10 (główne bramy), podejdź do kogoś, kto Cię oprowadzi. Co oczywiście oznacza, że zabierze Cię do wszystkich kramów swojego przyjaciela. Jeśli chcesz tego uniknąć i zbadać targ samemu, wejdź przez jedną z niżej położonych bram, używanych przez Marokańczyków. Pamiętaj, żeby targować się mocno!

Na koniec jedna praktyczna uwaga, Marokańczycy są bardzo gościnni i najczęściej zadowoleni z fotografii. Jednak, żeby uniknąć nieporozumień, najpierw z szacunkiem i poproś o pozwolenie. Czasami zgoda będzie wymagała drobnego napiwku.

Z Polski zabierze nas do Agadiru Wizzair, który operuje na lotnisku w Warszawie. Dodatkowo możemy wybrać lot czarterowy z tui.pl, który oferuje bilety z Katowic, Poznania i Warszawy.

Koszt lotu w obie strony zaczyna się od 350 zł.

Facebook Comments
0 0 vote
Article Rating