Mimo iż Nowy Jork nie jest stolicą Stanów Zjednoczonych, bezsprzecznie jest najbardziej rozpoznawalnym miejscem Ameryki. Tysiące interesujących miejsc i atrakcji przyciąga miliony turystów. Trudno byłoby je opisać, tak samo jak trudno jest je zobaczyć. Kiedy nie masz zbyt wiele czasu na zwiedzanie, ogromnie trudno jest wybrać miejsca, które koniecznie powinno się zobaczyć. Nowy Jork zamieszkuje ponad osiem milinów ludzi. Wchłania w siebie wszystko – kulturę, modę, sztukę, media, rozrywkę oraz ogromną ilość czasu. Kiedy nie masz do dyspozycji miesiąca, warto zrobić sobie konkretny „plan działania”.

7 miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Nowym Jorku.

Top of the Rock

Któż nie zna monumentalnego widoku Nowego Jorku? Powtarza on się niemal w każdym filmie amerykańskim, w którym chociaż część akcji odbywa się w tym mieście. Zupełnie ten fakt nie dziwi, ponieważ widok naprawdę robi wrażenie. Jeśli więc macie ochotę zobaczyć Nowy Jork z góry na własne oczy, najlepszy jest z wieżowca GE w kompleksie Rockefeller Center. Ma 259 metrów wysokości i po dwóch latach budowy został ukończony w 1933 roku. Popularnym miejscem widokowym jest również Empire State Building, widokiem z którego też nikt nie powinien być zawiedziony. Wybrałem jednak ten pierwszy, ponieważ właśnie z niego bardzo fajnie widać cały kształt ESB, skupisko wieżowców zwane Downtown, apartamentowiec – 432 Park Avenue oraz Central Park.

Central Park

Miejsce owiane legendą. Najbardziej znany park na świecie. Znajduje się w centrum miasta i zajmuje 341 ha powierzchni. Dzięki dużej powierzchni, prócz popularnych i zatłoczonych miejsc, można znaleźć tam również mało uczęszczane ścieżki, co wydawałoby się niemożliwe w takiej metropolii. Budowano go 15 lat przez ok. 20 tys. robotników. Ogromną zaletą jest sama lokalizacja – bliskość muzeów i innych atrakcji sprawia, że zwiedzenie Central Parku jest bardzo proste i przyjemne. Jedna uwaga – jest to na tyle fajne miejsce, że czas leci tam nieubłaganie szybko.

Brooklyn Bridge

Będąc w Nowym Jorku nie można sobie odpuścić spaceru po Moście Brooklińskim. Łączy on południowy Manhattan z Brooklynem i mierzy 1834 metry. Niezwykle sławne miejsce, lecz nie tylko z tego powodu warto wybrać się tam na spacer. Jego linowa konstrukcja robi ogromne wrażenie. Z mostu doskonale widać wschodnią panoramę miasta, co również jest dużą zaletą.

Main Street Park

Jedno z piękniejszych miejsc na zachód słońca. Jest to punkt, który oferuję najlepszy widok na panoramę Manhattanu oraz most Brookliński. W okolicy jest sporo ławek, więc warto przysiąść tam na zachód słońca, który jest zwyczajnie przepiękny i idealny do fotografowania.

Liberty Island

Jest to najpopularniejsza wyspa Nowego Jorku. Tak, właśnie w tym miejscu w 1886 roku odsłonięto najsłynniejszą statuę na świecie – Statuę Wolności. Na wyspie dostępny jest przewodnik audio, który przybliży nam historię budynku i jego symboliki dla Amerykanów. Jeśli chcemy jednak wykonać ładną fotografię, warto zrobić to na promie, ponieważ będąc już na wyspie, trudno ją w całości uchwycić. To jednak też nie jest prosta sprawa, ponieważ na promie zazwyczaj są tłumy i trudno o naprawdę dobre miejsce.

Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej

W top 10 światowych muzeów znajduje się w ścisłej czołówce. Jednak, aby zagłębić się w całą historię wystaw, dokładnie obejrzeć całość, to nie wystarczy całego dnia. W tym miejscu kręcono „Noc w Muzeum”, a każdego roku odwiedza je ok. 5 milionów turystów. Znajduje się tu 32 miliony eksponatów. Podczas tej niesamowitej podróży uliczkami muzeum pomaga bardzo praktyczna i intuicyjna aplikacja mobilna.

Times Square

Bezsprzecznie najbardziej znany plac, ikona Nowego Jorku. Mieści się na skrzyżowaniu Broadwayu i Siódmej alei. Słynie głównie z ogromnej ilości reklam świetlnych. Tutaj życie toczy się 24h, więc warto zobaczyć te miejsce dniem, jak również nocą. Tutaj, gdzie życie płynie tak szybko, warto się zatrzymać i obserwować wciąż gdzieś spieszących się ludzi – niezapomniany widok.  Oficjalnie napisy przy Times Square nazywają się spectaculars. Ostatnio dzięki Coca-coli powstała tam pierwsza reklama 3D, złożona z niemal 2 tysięcy ruchomych ekranów.

Bezpośrednio z Polski do Nowego Jorku na lotnisko im. Johna F. Kennedy’ego dolecimy jedynie z Warszawy. Ceny jednak utrzymują się na dość wysokim poziomie, dlatego warto skorzystać z innych opcji. Z jedną przesiadką jesteśmy w stanie dolecieć do NY z niemal każdego lotniska w Polsce. Miejsca przesiadkowe to zazwyczaj (pomijając Warszawę): Dublin, Edynburg, Berlin, Kopenhaga, Rzym, Paryż oraz Londyn. Warto obserwować promocje, ponieważ opcje z przesiadką bardzo często są w promocyjnej cenie. Rekordową okazją, którą spotkałem był lot w 2 strony za niespełna 1500 zł.
Facebook Comments
0 0 vote
Article Rating