Luksemburg znany jest w Europie główne z banków, instytucji unijnych oraz średniowiecznych zamków. Z pozoru nudne miejsce, które ze względu na swoją wielkość, nigdy nie było centrum turystycznym, ponieważ zazwyczaj jest jedynie przystankiem w podróży, a nie miejscem docelowym. Każdego roku przyjeżdża tu 5 mln turystów, lecz zaledwie co 5 osoba nocuje na terenie państwa. Ruch skoncentrowany jest głównie wokół stolicy oraz w Ardenach na północy. Niewiele się mówi o tym państwie stricte w tym kontekście turystycznym. Okazuje się jednak, że niesłusznie. Pierwsze wrażenia? Piękna starówka wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO z dobrze zachowaną fortyfikacją oraz uroczymi uliczkami.

Na początek trochę historii. Pierwszym władcą Luksemburga był Zygfryd, hrabia Ardenów. Księstwem stał się w 1354 roku. Na przestrzeni wieków przynależał do różnych państw europejskich, aby w 1867 roku uzyskać niepodległość. Podczas II Wojny Światowej został włączony do „Wielkich Niemiec”. To właśnie tu został zorganizowany jedyny udany strajk antynazistowski w Europie. Od 1948 roku Luksemburg wraz z Belgią i Holandią tworzył unię gospodarczą pod nazwą Beneluks. Kolejne lata rozwoju przyniosły współpracę w Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej, aby finalnie przekształcić ją w Unię Europejską.

Luksemburg nie jest jednie z najbogatszych państw świata, ale także założycielem Unii Europejskiej oraz potężnym centrum finansowym. Znajdują się tu m.in. Europejski Trybunał Sprawiedliwości oraz sekretariat Parlamentu Europejskiego. Każdego dnia przyjeżdża tu do pracy ponad 150 tys. Francuzów, Belgów i Niemców.

Stolicą państwa jest miasto o takiej samej nazwie co państwo „Luksemburg”. Jest zamieszkiwane przez 80 tys. mieszkańców i stanowi kulturalne, turystyczne oraz gospodarcze centrum kraju. Miasto powstało w X w., lecz prawa miejskie otrzymało dopiero w 1244 roku.

Miasto nie jest duże, więc aby poznać okolicę, nie potrzeba nam kilku dni. Zwiedzanie najlepiej zacząć jest od historycznego centrum miasta, które znajduje się na północnym brzegu rzeki Pietrusse. Znajduje się tu wcześniej wspomniana fortyfikacja, z której można podziwiać dolną część miasta oraz zabytkowe Opactwo benedyktynów Neumunster powstałe w 1688 roku. Są tu również słynne Kazamaty, które budowane były przez Francuzów, Austriaków i Hiszpanów od XVII wieku. Pierwotnie mierzyły one 23 km długości. Znajdowały się tam liczne magazyny, piekarnie, kuchnie oraz zakłady rzemieślnicze. Dziś jest to jedna z największych atrakcji miasta, mimo iż zachowało się jedynie 10% ich powierzchni.

Poza murami obronnymi oraz Kazamatami, jest tu również luksemburska katedra Notre Damme, której budowa rozpoczęła się w 1613 roku. Zachwyca ona swoimi rozmiarami oraz bogatymi zdobieniami w stylu renesansowym. Znajdziemy w niej barokowe organy oraz drewnianą rzeźbę Madonny z Dzieciątkiem. Uroku dodają ruiny zamku z X wieku oraz kamienice, z których niektóre pochodzą z XV w. Zwiedzając miasto najlepiej jest wybrać się ścieżką Chemin de la Corniche, która uważana jest za najpiękniejszą trasę po okolicach. Ogromne wrażenie wywiera również potężny wiadukt kolejowy Adolphe o 24 łukach, pochodzący z XIX wieku. Ma on 290 m długości i 45 m wysokości.

Jedną z największych atrakcji jest Palais Grand Ducal, czyli Pałac Książąt Wielkich, pełniący funkcje zimowej rezydencji rodziny książęcej. Powstał w połowie XVI wieku i jest przykładem architektury renesansu flamandzkiego. Podczas trwania II Wojny Światowej Niemcy przekształcili go w karczmę i organizowali w nim koncerty. Jak nie trudno się domyślić, budynek został w tym czasie zdewastowany. W okolicy znajduje się również Narodowe Muzeum Historii i Sztuki, które również warto odwiedzić. Będąc w Luksemburgu nie można ominąć kościoła św. Michała, którego historia sięga 987, a podczas Rewolucji Francuskiej zainstalowano tam gilotynę.

Miasto jest naprawdę bardzo czyste, a spacer uroczymi uliczkami urozmaicają rzeźby sztuki nowoczesnej. Szczególną uwagę przyciąga jednak niezwykła rzeźba terenu – góry wraz z dolinami. Na tarasach znajdują się przepiękne ogrody na wzór francuski w stylu barokowym. Warto również odwiedzić Muzeum Bankowości, do którego wejdziemy za darmo.

Dobrym pomysłem na zwiedzanie miasta jest wykupienie wycieczki tzw. Hop on-Hop off Bus Luxembourg. Całość trwa niewiele, bo zaledwie 1,5h, podczas której zobaczymy wszystkie najważniejsze atrakcje miasta. Bilet kosztuje 14 euro i ważny jest przez 24h. Warto jednak poświęcić trochę więcej czasu, ponieważ spacer oraz dokładne i spokojne zwiedzanie okolicy sprawia niesamowitą przyjemność.

Poza samym miastem znajdziemy również wiele atrakcji. Jest to miejsce dla miłośników pięknych krajobrazów. Malownicze winnice, doliny rzek Ardeny i Mozeli są w stanie zachwycić niemal każdego. Miłośnicy licznych zamków i pałaców nie będą się na pewno nudzić, ponieważ mieści się tu Dolina Siedmiu Zamków. Najpiękniejszym i najbardziej malowniczo położonym jest Zamek Viandenoddalony. Cała twierdza Vianden powstała w XI wieku na miejscu rzymskiej wieży obserwacyjnej z V wieku n.e. Zamek należał niegdyś do Książąt Luksemburskich, dziś stanowi atrakcję turystyczną i można go zwiedzać każdego dnia, uiszczając opłatę wysokości 6 euro.

Dojazd

Najlepszą opcją wydaje się lot linią Wizzair z portu lotniczego Warszawa Chopin do Charleroi. Obecnie można znaleźć bilety w dwie strony za niespełna 30 euro, czyli ok. 129 zł. Z lotniska Charleroi kursuje bezpośredni i stosunkowo wygodny autobus firmy Flibco. Najlepiej jest zakupić bilet ze sporym wyprzedzeniem, ponieważ można wtedy za niego zapłacić zaledwie 5 euro. Podróż trwa 2h 45 min.

Facebook Comments
0 0 vote
Article Rating