Odwiedzając Wschodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych turyści najczęściej wybierają spektakularny Nowy Jork jako cel ich podróży, często zapominając o ciekawej i niesamowicie bogatej w historię stolicy USA – Waszyngtonie. Dlatego, jeżeli uwielbia się muzea, spacery i historię, to miasto jest idealnym wyborem. Ale zacznijmy od początku…

HISTORIA

Waszyngton został założony 17 lipca 1790 roku jako część samodzielna jednostka samorządowa na obszarze Terytorium Kolumbii. Dopiero 81 lat później uchwała Kongresu połączyła stolicę z Terytorium Kolumbii tworząc powszechnie znaną nazwę Waszyngton D.C. (ang. District of Columbia). Co ciekawe, według prawa nazwa oficjalna brzmi po prostu Dystrykt Kolumbii. Jest to miasto, które nie należy do żadnego stanu, stanowiąc odrębną jednostkę terytorialną. Nie ma też nic wspólnego ze stanem Waszyngton położonym na zachodzie kraju. Władza miejska w stolicy należy do burmistrza oraz rady miejskiej, jednak największy wpływ posiada Kongres, który ma możliwość zmiany wprowadzonych lub zaproponowanych ustaleń samorządowych.

W historii stolicy Stanów Zjednoczonych można odnaleźć taki incydent jak spalenie Waszyngtonu w 1814 roku. Wszystko miało miejsce podczas wojny brytyjsko-amerykańskiej, podczas której Anglicy, chcąc zemścić się za zdewastowanie Yorku (dzisiejsze Toronto), podpalili i zniszczyli niedokończony wówczas Kapitol, Departament Skarbu oraz Biały Dom. Dużą część budynków odbudowano stosunkowo szybko, poza Kapitolem, który ukończony został dopiero w 1868 roku.

W 1850 roku, władze Stanów Zjednoczonych ustanowiły Kompromis zakazujący handlu niewolnikami na terenie Dystryktu, jednak samo niewolnictwo nie zostało zniesione. Dopiero wybuch wojny secesyjnej i podpisanie przez Abrahama Lincolna w 1862 roku Proklamacji Emancypacji oznaczał całkowity koniec niewolnictwa na terenie dzisiejszego Waszyngtonu.

W czasach wielkiego kryzysu, prezydent Franklin Delano Roosvelt wprowadził tzw. politykę Nowego Ładu, powodującej powiększenie się administracji państwowej -a co za tym idzie – zwiększenia populacji Dystryktu. Również II wojna światowa przyczyniła się do powiększenia liczby urzędników znajdujących się w Waszyngtonie.

Kiedy 4 kwietnia 1968 roku pastor Martin Luther King został zamordowany, stolicę opanowały liczne zamieszki. Ich głównym skupiskiem były miejsca, w których mieszkała i pracowała ludność afroamerykańska. Chaos utrzymywał się przez trzy dni, dopóki oddziały Gwardii Narodowej i wojska, które wspólnie liczyły 13 tys. osób, zdołały opanować sytuację. W czasie zamieszek doszło do wielu zniszczeń, a ich naprawa w niektórych przypadkach trwała do końca lat 90.

WASZYNGTON – CO WARTO ZWIEDZIĆ?

Wybierając się na wycieczkę do stolicy Stanów Zjednoczonych warto zarezerwować sobie więcej dni, jeżeli ma się taką możliwość. Dystrykt Kolumbia, to ogromny obszar i chcąc zwiedzić dużo ciekawych miejsc i zabrać ze sobą jak najwięcej pozytywnych wspomnień, weekendowy wyjazd może nie wystarczyć. To miasto, w którym znajduje się mnóstwo muzeów (w tym również bezpłatnych), pomników, wspaniałej architektury i innych ciekawych miejsc.

Biały Dom

Będąc w Waszyngtonie po prostu nie można nie zobaczyć Białego Domu, jednak wycieczkę warto zacząć od Kapitolu, czyli Kongresu Stanów Zjednoczonych, do którego wejście jest całkowicie bezpłatne. Następnie, warto udać się pod obelisk Waszyngtona, który jest najwyższą budowlą w stolicy, a kierując się w prawo, trafi się pod Biały Dom – miejsce, w którym ważą się losy najpotężniejszego państwa na świecie. Dostanie się pod płot otaczający budynek nie jest łatwym zadaniem, ponieważ po drodze trzeba przejść mnóstwo kontroli, ale warto to zrobić.

Muzea

Waszyngton jest przepełniony muzeami. Warto zacząć od The Smithsonian, czyli zbiorowiska 19 obiektów umieszczonych po wschodniej stronie The National Mall (zielone Błonia, które łączą ze sobą Sąd Najwyższy, Kongres, Monument Waszyngtona oraz Biały Dom). Wstęp do wszystkich muzeów tutaj zlokalizowanych jest bezpłatny! A jest co zwiedzać, m.in. National Museum of Natural History (Muzeum Historii Naturalnej), które oferuje ciekawe ekspozycje i dużą dawkę wiedzy o świecie, National Museum of American History, dzięki któremu można poznać i przede wszystkim zobaczyć na wystawach burzliwą i fascynującą historię Stanów Zjednoczonych oraz National Air and Space Museum, które będzie prawdziwą gratką nie tylko dla fanów technologii, kosmosu i lotnictwa (znajduje się w nim ogromna ilość prawdziwych eksponatów).

Chinatown

Waszyngtońskie Chinatown nie jest może tak ogromne jak to znajdujące się w Nowym Jorku, ale równie interesujące. Jest to miejsce, w którym można spotkać zupełnie odrębną i kolorową kulturę. Roi się w nim od chińskich restauracji serwujących tradycyjne oraz nowoczesne dania kuchni azjatyckiej oraz sklepów i straganów, na których można kupić wiele ciekawych przedmiotów związanych z kulturą Aji.

Na obejrzenie Waszyngtonu dobrze jest wygospodarować sobie więcej czasu. Samo zwiedzenie wszystkich interesujących muzeów zajmie więcej niż jeden dzień (jeżeli chce się je obejrzeć dokładnie, a warto), a do tego dochodzą jeszcze inne atrakcje, jak spacer po mieście i przyjrzenie się niesamowitej architekturze stolicy, czy odwiedzenie ciekawych restauracji, np. Jessie Taylor Seafood serwującej kraby z Maryland marynowane w słynnej przyprawie Old Bay.

 

Do Waszyngtonu możemy polecieć z Warszawy z przesiadką w Amsterdamie liniami KLM od 3416 zł/osobę w dwie strony.
Facebook Comments
0 0 vote
Article Rating