Malaga leży nad Morzem Śródziemnym, u podnóża Gór Betyckich, w regionie Andaluzja. Liczba mieszkańców sięga niemal 600 tys. osób. Miasto ma swoje początki już w VIII w. p.n.e. po tym jak rozpoczęła się kolonizacja Półwyspu Iberyjskiego przez Fenicjan z Tyru. Pierwotnie kolonia nosiła nazwę Malaka, co w języku fenickim oznacza sól. Jednak trudno w tym czasie mówić już o miastach, raczej były to faktorie handlowe. Malaga była obiektem wielu podbojów, więc jej historia składa się z wielu kryzysów oraz okresów o znacznym rozwoju.

Półwysep Iberyjski do czasu zajęcia przez Kartaginę nie był homogeniczny politycznie. Po klęsce Kartaginy w bitwie pod Zamą w 202 r. p.n.e. na koniec II wojny punickiej, południowe wybrzeże przeszło pod władanie Rzymu. Okres rzymski przyniósł miastu gwałtowny rozwój. Miasto rozwijało się ekonomicznie oraz kulturalnie. W VI w. całe południowe wybrzeże znalazło się pod rządami Bizancjum. Jednak wraz z objęciem tronu wizygockiego przez Leowigilda, zaczęła się ich ekspansja. Malaga została zdobyta w 571 roku. Nastał wtedy okres konfliktów na tle religijnym między katolicką ludnością a ariańskimi Wizygotami. Zakończyły się one koronacją syna Leowigilda Rekkarda, który postanowił przyjąć katolicyzm. Spokój jednak nie trwał długo, ponieważ niedługo później rozpoczęła się ekspansja muzułmańska i w 716 roku Malaga została zajęta przez Abd al-Aziza, syna Musy. Od tego czasu, aż do XV wieku miasto znajdowało się pod władaniem muzułmanów. Czas ten stanowił o znacznym rozkwicie. Podczas rekonkwisty Malaga broniła się bardzo zaciekle, jednak w 1487 roku padła. Na pamiątkę zwycięstwa hiszpańskich królów, zbudowano klasztory: de la Victoria (zwycięstwa) i de la Trinidad (Trójcy Świętej). Po edykcie z 1609 r. i wygnaniu Morysków rozpoczął się czas agonii. Dodatkowo południowe wybrzeże borykało się z licznymi klęskami żywiołowymi i epidemiami.

Kolejny okres rozwoju nastał w XVIII wieku, kiedy to znacznie rozwinął się przemysł. Jednak koniec XIX wieku, to kolejny poważny kryzys związany z masowym zamykaniem fabryk. Miastu na pewno nie pomogła wojna domowa mająca miejsce w latach 1936 – 1939 i frankistowskie bombardowania. Kolejną świetność miastu przyniosły lata 60 – te XX wieku i ogromny rozwój turystyki, a przede wszystkim kąpieliska na Costa del Sol.

Można jednak odnieść wrażenie, że Malaga cały czas jest bardzo niedoceniana. Co zatem warto zobaczyć mając zaledwie 5 dni? Będąc w tak urokliwym miejscu, przy tak pięknym wybrzeżu, wydawałoby się, że najlepiej jest wypoczywać na leżaku i wypoczywać w blasku słońca. Zachęcam jednak do podzielenia tego czasu i poświęcenia części urlopu na bardziej aktywny wypoczynek. Poniżej wyszczególnię kilka miejsc, które warto zobaczyć.

Co warto zobaczyć w Maladze?

Katedra w Maladze

Wzniesiona została między XVI a XVIII wiekiem. Wcześniej w tym miejscu stał główny meczet w Maladze. Jest to budowla eklektyczna, łącząca stylistykę od gotyku, przez renesans, aż do baroku. Nazywana jest La Manquita, ponieważ jedna z dwóch wież nigdy nie została zbudowana. Jest ona dostępna dla zwiedzających od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00, w soboty od 10:00 do 17:00 i w niedziele od 14:00 do 18:00. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 5 euro, a dla dzieci 0,60 euro.

Alcazaba

Jest to najlepiej zachowana twierdza Maurów w Hiszpanii. Zbudowana została w latach 756 – 780 i miała pełnić rolę obronną przed piratami. Dzisiejszy wygląd jest wynikiem długiego procesu poczynając od czasów arabskich po rozpoczętą w 1933 roku renowację, która trwa do dziś. Nazwa pochodzi od arabskiego słowa „al.-qasbah”, czyli cytadela. Wewnątrz swoich murów Alcazaba kryje pałac, liczne ogrody, dziedzińce, jak również Wieżę Chrystusa (Torre del Cristo) oraz Plac Broni (Plaza de Armas). Zwiedzając Alcazabę będziemy mieli okazję zapoznać się ze średniowiczną architekturą arabską. Znajduje się tam również muzeum archeologiczne, w którym mieszczą się odnalezione wyroby arabskie, rzymskie oraz fenickie.

Alcazaba jest otwarta dla turystów codziennie w okresie letnim (od kwietnia do października) od 9:00 do 20:00 oraz w okresie zimowym do 18:00. Bilet wstępu kosztuje 2,20 euro ( 3,50 euro w połączeniu z wejściem na Zamek Gibralfaro); dzieci i studenci – 0,60 euro. Warto jednak wybrać się tam w niedzielę, ponieważ tego dnia do godziny 14 wstęp jest za darmo.

Muzeum Picassa (Museo Picasso Malaga)

Niewiele osób o tym wie, ale właśnie w Maladze urodził się Picasso. Słynny artysta przyszedł na świat w jednej z kamienic położonych wokół najważniejszego placu w mieście – Plaza de la Merced. Z tego powodu znajduje się tu muzeum poświęcone temu artyście, które zawiera ponad 200 dzieł z różnych okresów życia.

 

Gibralfaro

Jest to nazwa zamku muzułmańskiego (Castillo de Gibralfaro) oraz całego wzgórza, na którym leży. Pierwotnie była to fenicka twierdza, lecz została przebudowana w X wieku pod rządami Abderramana III. Następnie został rozbudowany i przeznaczony na koszary wojsk muzułmańskich, które chroniły twierdzę przed najeźdźcami. Warto jest się wspiąć na mury, aby ujrzeć piękną panoramę miasta. Bilet za wejście kosztuje tyle samo co do wcześniej opisanej Alcazaby. Jeśli jednak zwiedza się oba te zabytki, cena biletu wynosi 3,45 euro.

Parque de Málaga

Kiedy poczujemy zmęczenie po wspinaniu się na zamek Castillo de Gibralfaro, warto chwilę odpocząć w centralnym parku Malagi u jego podnóża (Parque de Málaga). Mimo iż znajduje się w centrum, można tam odnaleźć spokój, a żaden zgiełk miasta nas nie niepokoi. Znajduje się tam bardzo bogaty w roślinność ogród z 2000 gatunków kwiatów i drzew.

Teatro Romano

Teatr rzymski pochodzący z I w. p.n.e., kiedy to na tych terenach panował Oktawian August. Teraz odnowiony stoi u stóp Alcazaby i zamku Giblarfaro. Korzystano z niego do III wieku n.e. Całkiem niedawno został on odkopany i doprowadzony do przyzwoitego stanu. Z pierwotnego teatru do dziś przetrwały trybuny, scena oraz orchestra. Mimo iż zazwyczaj od niego zaczyna się zwiedzanie, to warto pojawić się tam wieczorem, kiedy prezentuje się wraz z iluminacją. Wstęp jest bezpłatny.

El Palmeral de las Sorpresas

Tzw. Palmiarnia Niespodzianek. Jest to długi pasaż wzdłuż brzegu, gdzie znajduje się wiele muzeów oraz terenów zielonych – głównie palm. Wspaniałe miejsce na odpoczynek podczas zwiedzania Malagi.

La Farola

Wspaniale prezentująca się nocą latarnia morska, która od 1817 roku nieprzerwanie służy. Warto również wspomnieć, że jest to jedna z dwóch w Hiszpanii, która nosi nazwę żeńską.

Atranazas Market

Jest to główny targ w Maladze, gdzie możemy kupić najświeższe produkty w niezwykle niskich cenach. Nazwa – jak wiele innych – pochodzi z czasów Maurów i w dosłownym tłumaczeniu oznacza „miejsce gdzie statki są naprawiane”. Kilka wieków temu w miejscu rynku znajdował się port. Wcześniej znajdował się tu jeszcze zakon, szpital, baraki wojskowe i szkoła. Działa codziennie od 8.00 do 14.00.

La malagueta

Na samym końcu warto wspomnieć o najsłynniejszej plaży w mieście. Jej długość wynosi ponad 2,5 km i mieści się przy samym centrum. Okolica zatopiona jest w licznych kawiarniach, barach i sklepikach. Plaża jest niezwykle zadbana i posiada wiele udogodnień. Idealne miejsce na lenistwo po kilku dniach zwiedzania miasta 😉

Obecnie z Polski bezpośrednio do Malagi polecimy tanimi liniami Ryanair z Krakowa, Modlina oraz Wrocławia. Lotnisko w Maladze jest oddalone od centrum miasta o 16 km. Transport nie jest jednak problematyczny, ponieważ możemy skorzystać z pociągu (17 minut,1,20 euro) oraz autobusu (40 minut, 1 euro).
Facebook Comments
0 0 vote
Article Rating